Výprava do Divoké Šárky (14.2.2015)

První výprava Slovanského kruhu – do Divoké Šárky – se konala, možná symbolicky, na sv. Valentýna…

Přestože prý název slovanského hradiště Šárka pravděpodobně nesouvisí s Jiráskovou pověstí o zrádné Šárce a okouzleném vladykovi Ctiradovi, ale možná spíš se šerými („šarými“) lesy, které hradiště v minulosti obklopovaly, mohli bychom si na tomto místě vzpomenout i na bájný příběh o Dívčí válce, který Alois Jirásek sepsal na základě Kosmovy kroniky.

Naše výprava probíhala ovšem zcela mírumilovně a v duchu přátelství 🙂 .

V sobotu ráno jsme se sešli na parkovišti u místního McDonalda s Mikym Skjaerou a jeho přáteli, zastupujícími na naší výpravě Jižní Čechy, a částečně i Pohanský kruh. Přestože jsme se „znali“ doposud jen virtuálně, z naší diskusní facebookové skupiny Slovanský kruh, zavládlo mezi námi okamžité porozumění – a bez zbytečných řečí jsme se vydali dolů do Šáreckého údolí.

Naším cílem bylo slovanské hradiště Šárka, které se kdysi rozprostíralo na Kozákově skále a v jejím nejbližším okolí.

Hradiště bylo osídleno již v eneolitu: Slované zde sídlili od 7. do 9. století. V 8. století hradiště rozkvétalo, a bylo i významnou křižovatkou obchodních cest.

Naše cesta na hradiště vedla zprava po červené značce kolem Ovčí studánky, ozdobené krásným Fíbovým menhirkem s vodní vílou.

Na hradišti (v místech, kde pravděpodobně byla akropole) jsme se kochali výhledem na Prahu, a také pohledem na buližníkové skály, tvořící stěny soutěsky Džbán hluboko pod námi.

Cestou z hradiště jsme odbočili k vyhlídce zvané Dívčí skok – a také jsme potkali krásný lesík, připomínající staré posvátné háje, dále nádherné skály porostlé vřesem – a o něco níže pak zajímavé dřevěné sochy u Šáreckého potoka…

Protože v údolí byla docela zima, šli jsme se na chvíli ohřát do příjemné restaurace Dívčí skok.

Okruh jsme uzavřeli průchodem skalní soutěskou Džbán, vytvořenou působením nevinně vypadajícího malého Šáreckého potůčku. Po pravé straně jsme měli Šestákovu skálu, jejíž plošina byla osídlena již v neolitu a eneolitu, a po levé straně Kozákovu skálu s bývalým slovanským hradištěm, ze kterého jsme právě sestoupili.

Výprava se opravdu vydařila: kromě toho, že Divoká Šárka je nádherné místo, ukrývající pod malebným povrchem i sílu a paměť věků, poznali jsme osobně i další spřízněné duše – a viděli názorně, jak společné prožitky v krásné přírodě sbližují lidi i kruhy mnohem lépe, než hádky o slovíčka na Facebooku 🙂 .

Věříme, že výpravy se Slovanským kruhem se stanou prostorem pro navazování nových přátelství a pro vzájemné poznávání se – a že se příště třeba připojíte i vy 🙂

 

…a ještě jednou totéž očima Frostíka z Pohanského kruhu:

https://pohanskykruh.wordpress.com/2015/03/03/divoka-sarka-se-slovanskym-kruhem/

This entry was posted in Novinky, Výpravy. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *