Přednáška Zdeňka Ordelta „Šamanismus ve slovanské tradici“ (27.2.2015)

Podle již vznikajícího zvyku jsme se sešli na 19. hodinu ve veselé náladě v příjemném prostředí zadní čajovny v Šamance.

Za Polabany přišel kruh uctít vždy přátelský a velmi zkušený ceremoniář Vítek Bublábláto, který provedl rituální očistu účastníků a prostoru.

Ve vzduchu byla postupně více a více cítit narůstající touha po informacích z úst iniciátora založení Slovanského kruhu Zdeňka Ordelta – pohledy jedním směrem 😉 , připravené bloky na psaní poznámek, rozsvíceno, koncentrace.

My fyzicky zúčastnění jsme ještě před samotnou přednáškou měli tu čest prostřednictvím Zdeňkem čtené citace seznámit se s formální definicí Slovanského kruhu, s jeho záměrem, cíli, náplní aktivit i ujasněním, co už Slovanský kruh není. (Tyto texty budou součástí webu, který je aktuálně těsně před dokončením.)

Přednáška byla náplní bohatá a, kdyby nebyla řízena, jistě by v rámci zároveň probíhajících živých až divokých diskusních otázek skončila tam, kde bychom ji nečekali 🙂 . Zejména jsme důkladně rozebrali pojmy „šaman“ a jeho různé podoby a významy v jednotlivých oblastech světa, dále rituální rostliny síly, cestující duši [vědogoňa, nagual, …] a dotkli jsme se i metod věštby naši předků. Samozřejmě jsme i bubnovali a zpívali!
Závěrečný dotaz (vznesen mužem k muži! 🙂 ), jaké byly u našich předků Slovanů společné zvyky žen v jejich přirozeném měsíčním cyklu, otevřel z důvodu nedostatku informací v mužských hlavách prostor pro některou z dalších přednášek… (Která z našich žen se jí ujme?)

Sláva Rodu!

(zapsal Marek Bednář)

 

Samanismus_ve_ slovanske_tradici

This entry was posted in Přednášky a setkání. Bookmark the permalink.

One Response to Přednáška Zdeňka Ordelta „Šamanismus ve slovanské tradici“ (27.2.2015)

  1. Pingback: PRAVIDELNÉ AKCE V ROCE 2015: | Slovanský kruh

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *