Po cestách předků: Divoká Šárka (20.2.2016)

Divoka_Sarka_ 2016_pozvanka

Naše první letošní výprava navázala, po roční odmlce, na loňskou společnou výpravu Slovanského kruhu s některými členy Pohanského kruhu do Divoké Šárky (viz http://www.slovanskykruh.cz/2015/02/vyprava-do-divoke-sarky-14-2-2015/ ).

Protože Šárka je velmi krásné místo, a zároveň jedno z nejvýznamnějších v předkřesťanské historii Prahy, rozhodli jsme se – téměř přesně po roce – vrátit se naší první letošní výpravou „na místo činu“ 🙂 , abychom symbolicky odstartovali naše pravidelné měsíční výpravy na silná a historicky zajímavá místa naší země. (Plán dalších výprav, zatím do června, zde: http://www.slovanskykruh.cz/2016/01/pravidelne-akce-v-roce-2016/ ).

mapy(1)

Nás šest statečných, kteří jsme se nenechali odradit nepříznivou předpovědí počasí, jsme se sešli na konečné tramvají na zastávce Divoká Šárka. Vzhledem k počasí, které mělo být deštivé, jsme zvolili jen malý okruh Divokou Šárkou (cca 7 km), který vedl po červené značce kolem vodní nádrže Džbán a Ovčí studánky až na vrchol Kozákovy skály, bývalé akropole slovanského hradiště Šárka.

IMG_5580

Protože foukal silný studený vítr (zatím nepršelo), sestoupili jsme rychleji, než bychom bývali chtěli, dolů do předhradí, a pokračovali dále po červené přes Dívčí skok a další malebné skalní útvary až ke kempu u koupaliště Džbán.

IMG_5618

Tam jsme se napojili na cyklostezku, která vede údolím Šáreckého potoka zpět, kolem Dívčího skoku a Kozákovy skály – tentokrát viděných z druhé strany a ze značného podhledu. Údolí je velmi krásné… Šárecký potok se přirozeně vine mezi množstvím skalních útvarů nejzvláštnějších tvarů. Při delším pohledu na ně se neubráníte pocitu, že s těmito kamennými lidmi je možné rozmlouvat nekonečně dlouho.

IMG_5595

Pomineme-li místní pověst o zkamenělé Šárce (která podle jiné varianty pověsti ukončila svůj život skokem do propasti ze skály nazvané Dívčí skok), i tak skály mohou vyprávět ještě o mnohem dávnějších dobách, než je období bájné kněžny Libuše a jejích družek. Buližník, hornina, ze kterého jsou skály vytvořeny, vznikl totiž ve starohorách, před 600 miliony lety…

IMG_5630

Asi jen skály by nám mohly povědět, kdo všechno v Divoké Šárce a jejím okolí za ta léta přebýval, a odkud vlastně Šárka vzala svůj název: zda od mýtické postavy ze Starých pověstí českých, nebo od hustých šerých  („šarých“) lesů, kterými byla obklopena, nebo od skal, které jsou výraznou dominantou tohoto místa ( jméno Šárka bývá také dáváno do souvislosti s korsickými slovy „sar”, „sarra”, španělským „sierra” nebo albánským „sharane”. Význam všech slov je „horský hřbet”, „hora”, „skála” nebo „návrší”).

IMG_5589

Poté, co jsme se dostatečně vynadívali na skály a pozdravili dřevěné sochy u Čertova mlýna, který stojí na místě, na němž prý stál kdysi dub, u kterého byla přivázaná Šárka, občerstvili jsme se v restauraci Dívčí skok. Protože začínalo pršet, vypustili jsme zvažovanou odbočku k vyhlídce u hájovny, a místo toho se vydali kolem malého koupaliště Divoká Šárka a soutěskou Džbán zpátky do výchozího bodu našeho putování.

IMG_5634

V soutěsce jsme znovu obdivovali Kozákovu skálu, tentokrát zespodu – a z druhé strany nás odděloval Šárecký potok od druhého výrazného skalního masivu soutěsky, Šestákovy skály… Podle jedné z místních pověstí prý soutěsku překlenoval dřevěný most, přes který prý kněžna Libuše jezdila za Přemyslem. V každém případě, v soutěsce je krásně 🙂 – zvlášť když tudy zrovna neproudí davy lidí 🙂 .

IMG_5636

Perun naší výpravě zjevně přál, protože nám zařídil takové počasí, které nás zároveň uchránilo od davů výletuchtivých spoluobčanů – a zároveň k nám bylo vcelku milosrdné (pořádně pršet v podstatě začalo, až když jsme už byli v bezpečí tramvajové zastávky).

Příští výprava po stopách našich – nejen slovanských – předků, bude v sobotu 19. března a zavede nás na bájný Děvín, který také souvisí s pověstmi o Dívčí válce, a dále Prokopským údolím na hradiště Butovice.

 

Těšíme se na setkání s vámi 🙂 .

Za Slovanský kruh, Daniela Ayni

 

http://www.slovanskykruh.cz/2016/02/divoka-sarka/

(Pro zájemce o více informací o Divoké Šárce, její historii, pověstech apod.: http://www.sarecke-udoli.cz/news/kronika-podle-kaliny/ )

 

 

This entry was posted in Co se stalo, Novinky, Výpravy. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *