Provoda (oslava jarní rovnodennosti) – 20.3.2016

KOL_ Jarni_rovnodennost2 - Magdalena Cavi

FOTOGRAFIE Z CEREMONIE ZDE (foto: Magdalena Cavi a Milena Hovorková)

_DSC2920

Jistě znáte ten pocit, že je potřeba “něco“ udělat, nemá to odkladu, nic a nikdo vás v tom nemůže zastavit. Přesně takový dojem vystoupil ve chvíli, kdy jsem si přečetla pozvánku na Provodu 2016 – oslavu jarní rovnodennosti pořádanou Slovanským kruhem. Prostě tam chci být, sdílet prostor, požádat o odnesení starého, vytvořit místo pro nové, uctít naše předky, jakož i současnou rodinu v menším či globálním pojetí.

Celá oslava nastává již samotnou přípravou ještě doma v teple, kde si říkáte co vzít s sebou, čím uctít Moranu, Jarovíta a Vesnu. Naštěstí vše je řízeno vyšší mocí a do koše se vám samy od sebe skládají různé artefakty, dobroty a nezbytnosti. A co na sebe? Přece něco slavnostního a teplého, radostného.

Místem konání je NPP Bílé stráně u Litoměřic. Nádherný kout lemovaný potokem a rybníkem, kde někteří silní jedinci provedli ranní očistnou koupel, jak se na uvítání jara sluší. Jakmile vkročíte do tohoto až posvátného prostoru, ihned je cítíte. Koho? Přece naše předky!

Přípravy místa zpovzdálí vypadají jako organizované hemžení mravenečků a uvnitř seskupení je cítit radost ze setkání, hravost při vázání stužek a vajíček na větvičky, tvořivost při vytváření ohniště a místa k ceremonii. Úctu ke všemu a ke všem vnímáte všemi póry.

Vše je připraveno, všichni jsou přítomni, začínáme. Kruhové uspořádání ceremonie s ohništěm uprostřed má silnou energii. Markovo a Venušino vedení celé slavnosti je jemné, citlivé, uctivé k potřebám jednotlivců i celku. Průvodem vyprovázíme Moranu, loučíme se s ní, děkujeme jí za všechny dary, ale už jí bylo dost! Posvátně ji pálíme v ohni. Jarovíte, kde jsi? Všichni včetně dětí vzhlížíme k nebi, zda jím bude otevřeno a aspoň malý kousek slunce zahlédneme. Cítíme jaro všude kolem, ale ne a ne se více projevit. Nevadí, nás zahřívá oheň plápolající uprostřed kruhu i v našich srdcích. Přes vážné chvíle je na tvářích všech bytostí radost a štěstí, oči září a propojují se s každým přítomným. Loučíme se prostřednictvím ohně nejen s Moranou, ale i s obětinami a vším co nám již neslouží. Jak mocná očista!

Vyřčené i nevyřčené prosby bohům jsou nádherným mostem mezi nebem a zemí. Nad prosbami dětí nám doslova jihnou srdce. Jsou krásné tyto malé bytosti a přitom tak velké svým duchem!

Zpěv a tanec se line do okolí. Kolemjdoucí přihlížejí a nastává čas obdarování průvodu jídlem. Tolik dobrot a úliteb na prostřeném hodovním ubrusu! Teď je ten vhodný čas na sdílení radostí a zkušeností, na ochutnávku „stolu hojnosti“, na prozkoumávání okolí a hloubky potoka.

Slavnost se pomalu chýlí ke svému konci. Záměr je naplněn, srdce všech přítomných jsou šťastna. Vnitřní hlas vám říká, že se „něco“ změnilo. Co je to? Co to vnímám? Energie místa po obřadu je jiná. Čistší, laskavější, otevřenější, tvořivější…

Děkuji všem za krásný čas a Markovi s Venuší za vedení.

Až pojedete do Litoměřic, zastavte se v NPP Bílé stráně. Dole u rybníka najděte ohniště a vnímejte vše, co přichází. Užijte si to!

S láskou Lucka

_DSC3089

MOC DĚKUJI, že jste si pro oslavu jarní rovnodennosti vybrali Bílé stráně u Litoměřic. Byl to nádherný zážitek 🙂 . Svého času jsem se věnovala tradicím na Roudnicku, a tak jsem byla moc zvědavá na pojetí Slovanského kruhu, právě zde na Bílých stráních. Moc mě potěšilo, jak jste se bravurně vyrovnali se vším (nedostatek dřeva, nízký průtok vody, …). Přeji hodně štěstí a spoustu otevřených srdcí při obnově slovanských tradic. 🙂

Šárka Kopecká

_DSC3009

Děkuji všem zúčastněným za krásnou oslavu odcházející Morany a nadcházející vlády Vesny.

Jana a Mireček z Milovic

IMG_4726

Milí přátelé,

děkuji vám všem za trpělivost se mnou i paní zimy Moranou – na rozhraní zimy a jara jsme vás potrápili chladným počasím i mým pokusem o zpěv! 😉 Tím spíše si cením vaší sounáležitosti a jednotného ducha, kterého jste projevili. Sobotní i nedělní události ve mně dále radostně hrají … děkuji.

Marek Bednář

_DSC3298

 

 

VIDEA Z CEREMONIE:

 

 

 

 

This entry was posted in Co se stalo, Novinky, Oslavy. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *