Oslava žní a předků – 31.7.2016

_DSC1679c

FOTOGRAFIE Z CEREMONIE ZDE (foto: Magdalena Cavi)

_DSC1694c

Už moje babičky byly pyšné Slovanky. Když se moje dcera začala zajímat o rodové kořeny, s hrdostí jsem o nich vyprávěla. Pouto s předky, které mi moje babičky předaly z minulosti, jsem já předala do budoucnosti. A nyní, když jsem dostala od dcery pozvání s adresou http://www.slovanskykruh.cz/2016/07/oslava-zni-a-predku-pozvanka/ , nešlo odmítnout.

Nejdříve jsem se obávala, jak mě přijmou lidé, kteří pracují se spiritualitou předků. Jak se mám v jejich společnosti tvářit? Mám být vážná, veselá, zamyšlená… Nakonec jsem zůstala přirozená, vždyť jde také o mé předky a s těmi jsem v pohodě. Začátek akce byl pro mne trochu rozpačitý. Snad to způsobila příprava místa zvoleného k rituálu, tedy louka pod oblohou plnou mraků, v dáli s hromy a blesky a záhy i pod sprchou blahodárné vláhy. Samotný rituál mne však naprosto nadchl.

Ochranu před nepřízní počasí poskytl vstupní portál Křížové kaple. „Poděkujme nejdříve duchu tohoto místa za poskytnuté útočiště.“ Úvodní slova vedoucího ceremoniáře mne doslova pohladila a sňala ze mne všechny předcházející obavy. Poděkovala jsem, ačkoli s působením katolické církve na našem území nejsem v poslední době zrovna v souladu. Duch místa je na Křížové hoře laskavý, a nejen že poskytl útočiště, ale zároveň dovolil vstup slovanské spiritualitě. Obřad byl upřímný, otevřený všem, pro některé účastníky se stal i očistným (léčivým). Čas letěl jen mimo nás. Na konci rituálu jsem nemohla uvěřit, kolik ho uplynulo.

Tak, to je vše, co mohu o rituálu na Křížové hoře v Jiřetíně pod Jedlovou říci. Samotný rituál jsem totiž prožila velice živočišně. Zůstal mi krásný pocit z dobrého konání, nádherný pocit sounáležitosti s předky i potomky, a to nejen s těmi mými, ale se všemi, kteří tvoří náš úžasný slovanský kmen. Mohu jen poděkovat ceremoniářům za perfektní vedení, ostatním účastníkům za otevřenost a upřímnost ve sdílení. Díky těmto předpokladům se vytvořil nádherný lidský kruh, ve kterém byla radost pobýt.

Díky všem.

Blanka Lukášková, Česká Lípa

 

_DSC1675c

 

Se slovanskými bohy a bohyněmi jsem už nějakou dobu. Už pár let si o nich čtu, píšu o nich články, ze kterých vznikla i kniha (Bohové a bohyně v nás), občas pro ženy vedu setkání se slovanskými bohyněmi. Ale jsem taková osamocená „kněžka“.

Proto mě potěšilo, že existuje Slovanský kruh, který vede rituály inspirované našimi kořeny, rituály blízké našim předků, rituály na oslavu našich bohů, kteří patří na naše území. Oslava žní a předků proto pro mne byla něco jako „návrat domů“. Setkání s milými lidmi, setkání s předky, s bohy a bohyněmi. I Perun nás pozdravil, Živa byla s námi celou dobu, a to nejen v klasech a květech. Zážitek rituálu se těžko popisuje ve slovech….

Zuzana Řezáčová Lukášková, Brno

 

_DSC1707c

 

Moc rád bych poděkoval všem za účast, zvláště s ohledem na vývoj počasí a vzdálenost z různých míst Čech a Moravy. Velkou radostí mě naplňuje účast mého syna Miroslava, ženy Olinky a její maminky, kteří se slovanské ceremonie účastnili vůbec poprvé. Můj zvláštní dík patří nedělní ceremoniářce Janě Šťastné, s kterou jsme na přípravách oslavy pracovali průběžně přibližně měsíc a díky které měla slavnost výrazně více ženské esence, než jsme byli doposud zvyklí. Jano, děkuji za hlubokou inspiraci pro průběh oslavy, krásný zpěv i písně, dary klasů, vody a chlebu i za hru na kantelu. Velké poděkování patří Jirkovi Dvořáčkovi z Varnsdorfu, který s přípravami velice pomohl – vyrobil výborné louče, přinesl nástroje pro práci a se dřevem a „ovládl“ 😉 ubrusy rozprostřené pro hostinu přinesením skutečně velkého množství velice chutných darů. Vnímám, že to vše udělal ze skutečné lásky ke slovanství a společenství, které utváříme. Martinu Rozborovi děkuji za očistu ohniště – nyní je nádherné a těžko dotknutelné někým s nedobrým záměrem. Magdaleně Cavi za fotky. Přátelům z kraje za účast, všem účastníkům za pochopení, otevřenost, podporu. Duchu místa, všem našim předkům, bohyním a bohům za jejich přítomnost – fyzickou či v duchu.

Díky těm všem za vytvoření léčebného kruhu našich rodových linií, za léčení rodin. Jsem za to moc vděčný. Sláva Tobě – Rode – a sláva všem rodům!

Marek Bednář, Praha

 

_DSC1727c

 

 

 

This entry was posted in Co se stalo, Novinky, Oslavy. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *