Hody (oslava podzimní rovnodennosti) – 22.9.2016

slovanskykruh-89

FOTOGRAFIE Z CEREMONIE ZDE (foto: Eliška Vydrová)

slovanskykruh-18

Ve čtvrtek 22. září se konala na slovanském hradišti Zámka u Bohnic oslava podzimní rovnodennosti – Hody, kterou pořádal Slovanský kruh. Celou ceremonií provázel a vedl ji Zdeněk, za pomoci Marianny a Andrey.

Vyrazili jsme autem z Litoměřic a cestou na hradiště posbírali dřevo na oheň. Byl jasný den, takže se dalo najít i pár suchých kousků. Vytvořila se pěkná pyramida uprostřed kruhu z kamínků, který pomáhaly stavět i děti. Děti byly na ceremonii 3. K tomu 19 dospělých (z nichž 2 trochu zbloudili) a také 1 pes ( Tibík).

slovanskykruh-52

Po přivítání se a uložení darů na hostinu začal samotný rituál. Zdeněk nejprve vysvětlil význam svátku spojený s ústupem světlejších sil, které představují bohyně Lada a Živa, a příchodem sil temnějších, které reprezentuje bohyně Morana. Poté jsme byli očištěni kouřem a v kruhu jsme hraním a zpěvem pozdravili duchy šesti stran a síly s nimi spojené. Když byl rozdělán oheň, každý dostal hrst bylin, které pak s poděkováním nebo prosbou věnoval posvátnému ohni. Nakonec jsme ještě propojení za ruce chodili kolem ohně a zpívali písničky, což nás pěkně propojilo. Zdeněk ještě stačil posvětit buben, který nese jméno Bílý jelen, a také nový okřín, věnovaný od ruských přátel. Z okřínu jsme pak připíjeli medovinou, které bylo hodně .

slovanskykruh-54

Tak skončila oficiální část. Po ní jsme přešli k hostině a vzájemnému sdílení.

Okolo půl jedenácté jsme se rozloučili s místem a pomalu se vraceli k městu.

Byla to moc příjemná akce.

 

Děkuju…

Jirka Košovský

 

 

 

This entry was posted in Co se stalo, Novinky, Oslavy. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *