Dušičky – 31.10.2016

obrad007

FOTOGRAFIE Z CEREMONIE ZDE

 

Slovanské „Dušičky“ proběhly na tajemném rozcestí „u Donáta“¨

Pro své obřady a rituály si Slovanský kruh vybírá vhodná místa s příznivou energií. I proto jsme pro oslavu letošních svátků předků, zvaného Návy nebo Dušičky, uvítali pozvání na tajemné rozcestí „u Donáta“, kde se pod mohutnými starými lipami se sochou svatého Donáta skrývá pozoruhodné rituální místo.

Zdeňka Ordelta a jeho pomocníky ze Slovanského kruhu sem pozvala výtvarnice a bylinkářka Vladislava Mlada Jirásková, které rozcestí u Donáta využívá pro oslavu přírodních svátků už řadu let spolu s šamankou Pavlínou Brzákovou, současnou šéfredaktorkou časopisu Regenerace.

obrad002

Rozcestí u Donáta leží na východně od Prahy na staré iniciační stezce z Úval do Hradešína a na Klepec, v posvátném háji bez civilizačních výdobytků, jako je elektřina. Všech 60 účastníků si proto na cestu svítilo petrolejkami, svíčkami nebo baterkami, což dodává zdejším obřadům výjimečnou atmosféru. Nám navíc na setmělou cestu zářily mraky, odrážející světlo z nedalekého velkoměsta. Po důkladné očistě tradičním slovanským vykuřovadlem – pelyňkovým dýmem – zapálili účastníci obřadní vatru a každý mohl pronést vzkaz svým předkům, kteří jsou nám v době dušičkových svátků blíže než obvykle. Předkové nám pak skrze Zdeňka a Vlaďku přinesli individuální vzkazy.

obrad003

Jako na každém z podobných obřadů ani tentokrát nechybělo bubnování a závěrečná hostina. Už teď se těšíme na další ceremonii – slovanskou oslavu zimního Slunovratu, která proběhne 21. prosince v Divoké Šárce, sraz je v 18 hodin na Kozákově skále. Srdečně zveme širokou veřejnost.

 

Jan Kroča

This entry was posted in Co se stalo, Novinky, Oslavy. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *