Litevský vánoční večer (12.12.2016)

litevsky_vanocni_vecer_2016_verze2

 

LITEVSKÝ VÁNOČNÍ VEČER s lithuanistkou, překladatelkou a zpěvačkou Dášou Váňovou se konal uprostřed adventu, 12. prosince 2016, v pražské čajovně Šamanka.

Večer byl koncipován především jako prožitkový… Na několik hodin jsme se přenesli do Litvy – a ochutnali (i doslova 🙂 ) atmosféru litevské „štědrovečerní“ hostiny, zvané „Kūčios“. Byla to hostina doslova pro všechny smysly. Oči se kochaly vánočně vyzdobenou tabulí s množstvím svíček na svátečním ubruse, posypaném slámou (která byla i na podlaze a pod ubrusem), a krásně rozmístěnými lákavými pokrmy různých barev, tvarů a vůní. Jak jsme později zjistili, také skvostných chutí… 🙂 .

POKRMY NA VÁNOČNÍM STOLE:

1. Kūčia (tradiční litevský vánoční pokrm)- RECEPT – KŪČIA
2. Řepný vánoční salát (tradiční litevský vánoční pokrm) – RECEPT – ŘEPNÝ SALÁT
3. Nevánoční šaltibarščiai (studená řepná polévka – není vánoční, ale vždy ji servírujeme pro zajímavost) – RECEPT – ŠALTIBARŠČIAI
4. Nevánoční litevská sladkost zvaná lenoch (tinginys – není vánoční, ale vždy ji servírujeme pro zajímavost) – RECEPT – LENOCH
5. kulatý pecen chleba jako obětina
6. makové mléko (aguonų pienas – směs mletého máku rozmixovaná ve vlažné vodě s medem jako symbol plodnosti)
7. jablíčka
8. ořechy
9. směs nenaklíčeného zrní (čočka, slunečnicová semena, ječné či špaldové kroupy)
10. mateřídouškový čaj (není to přímo litevský vánoční nápoj, ale Litevci ho mají rádi)
11. tři druhy litevského sýra: plísňový (Memel), parmazánový typ (Džiugas 18 a 24) a lovecký s pepřem (Medžiotojų) – všechny zakoupené v Globusu na Černém Mostě
12. z nápojů ještě litevský bylinný likér zvaný 3 devítky (Trejos devynerios) na přivítanou a medovina jako obětina

Pokrmů na vánočním stole by podle tradičních zvyklostí mělo být přinejmenším dvanáct druhů (včetně nápojů) – dvanáctka je tradiční obřadní číslo. Všechny ryze vánoční pokrmy jsou z menších kousků, které mají symbolizovat plodnost a též napomoci budoucí úrodě. Všechny pokrmy na stole slouží jako obětiny, které jsou určeny k hostině nejen pro rodinu, ale i pro duše zesnulých předků a bytosti a duchy místa. Jídla si lidé posílají kolem stolu, každý si utrhne nebo nabere na talířek svůj díl pokrmu. Trochu jídla se hází také pod stůl, rovněž tak se odlévá na zem z obřadních nápojů. Dle litevského zvyku by pak zbylé jídlo mělo zůstat na stole do rána (nebo alespoň do odchodu posledního účastníka), jelikož se nechává na stole na noc zemřelým duším.

IMG_20161212_202056

Celý večer byl vlastně obřadní hostinou, doprovázenou výkladem Dáši o různých litevských vánočních zvyklostech a rituálech, promítáním souvisejících obrázků – a v neposlední řadě ukázkami litevských adventních a vánočních koled. V průběhu večera zaznělo šest koled – z nichž jednu (žertovnou o vlčkovi) jsme si zazpívali společně všichni. Ostatní koledy zazněly naživo v podání Dáši a jejího přítele Petra, s doprovodem bubnů a různých dalších zajímavých hudebních nástrojů. Hudební část ještě Dáša doplnila pouštěním koled v původním (original litevském) provedení ze záznamu. Samozřejmě nejkrásnějším zážitkem bylo poslouchat koledy v opravdu neobyčejně krásném provedení Dáši a jejího přítele Petra, kteří společně zpívají v rámci jejich dvojčlenného hudebního seskupení Elnyaz.

IMG_20161212_214454

KOLEDY:

Adventní koledy:

1. zásnubní – „Oi leliumai“ („Ach, koleda“) – http://www.litevskekoledy.cz/koledy/294.html

2. mytologická – „Vidury lauko“ („Vprostřed pole“) – http://www.litevskekoledy.cz/koledy/305.html  (i když je spíše vánoční, je ozdobou večera)

3. žertovná – „Kam tavo, vilkeli, akelės šviesios, kalėda“ („Proč máš, vlčku, světlé oči“) –  http://www.litevskekoledy.cz/koledy/221.html

 

Vánoční koledy:

1. zásnubní – „Ant ulyčių,ant plačiųjų II.“ („Na ulici, na široké“) – http://www.litevskekoledy.cz/koledy/308.html

2. mytologická – „Atbėga elnias devynragis (su įrašu be natų)“ („Přibíhá jelen devítirohý“) – http://www.litevskekoledy.cz/koledy/in1.html

3. žertovná – „Oi, ant kalno bačkelė, kalėda“ („Ach, na kopci soudek, koleda“) – http://www.litevskekoledy.cz/koledy/224.html

 

Na odkazech u jednotlivých koled si můžete přečíst litevské texty i české překlady, poslechnout si koledy v původním tradičním litevském provedení, a najdete zde i lokality, ze kterých tyto koledy pocházejí.

IMG_20161212_204458

Pokud se chcete dozvědět více o podstatě litevských vánočních svátků, o litevských koledách a o litevských vánočních zvyklostech a obřadech, přečtěte si obsáhlý a velmi zajímavý text na Dášiných stránkách:

 http://www.litevskekoledy.cz/prilohy/svatky.pdf

 

A – samozřejmě – těšíme se na příští Vánoce, kdy společně s Dášou můžeme tento skvělý večer prožít znovu 🙂 .

 

Daniela Ayni (za Slovanský kruh)

 

 

VÍCE FOTOGRAFIÍ ZDE

 

 

IMG_20161212_211618

 

Dne 12. 12. jsem se v rámci naší spolupráce s Dášou Váňovou zúčastnila večera věnovaného litevským koledám. Sešli jsme se poměrně komorní společnost (přibližně 10 lidí) v čajovně Šamanka před 19:00 a pomáhali Dáše chystat hostinu. Doprostřed místnosti se daly 2 dlouhé stoly, pod ně a na ně sláma a navrch ubrusy. Dáša přinesla velkou spoustu jídla, jako například 3 druhy sýrů, chladný boršč, litevskou kaši, medovinu a litevskou pálenku atd.

Večer započal tím, že Dášin přítel „hospodář“ vešel do dveří, ulomil si kus chleba a poslal jej dál. Také se kolovalo další jídlo. Dáša pustila pětiminutovou skladbu, u které jsme se měli naladit. Poté nám vyprávěla o různých zvycích v Litvě, jako například o huňatém zvířeti, jehož masku si lidé před Vánoci nasazují. Dále nám popisovala, co vidíme na stole, a také poukázala na svou webovou stránku, kde je přeloženo 44 koled ( www.litevskekoledy.cz ). Tyto koledy se dají mimo jiné i poslechnout a zjistit geografická poloha jejich zpěvu. Celkem jsme slyšeli šest koled a jednu z nich jsme si i zazpívali. Dáša a její přítel hráli další koledy na bubny či na citeru.

Hostinu měl ukončit obřad házení různých typů obilnin, ale nebylo tomu tak. Místo toho jsme si navzájem dali jablka s přáním všeho dobrého a opět zameditovali nad písní.

Večer byl velmi přínosný a Dáša Váňová si s tím dala mnoho práce. Je profesionálka ve všech směrech a těším se na další spolupráci s ní.

Marianna Gorroňová, Slovanský kruh

 

 

 

This entry was posted in Co se stalo, Novinky, Přednášky a setkání. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *