Hromnice – 1.2.2017

Hromnice uctily Peruna a Velese na Vyšehradě

Další z pravidelných obřadů Slovanského kruhu – svátek Hromnic – proběhl prvního února na zasněženém Vyšehradě u Čertových sloupů, které představují kamennou památku na naše dávné předky. Třicítka účastníků ozářila setmělý Vyšehrad zapálenými svíčkami, které nahradily obvyklý obřadní oheň. Po zasvěcení svíček Perunovi a Velesovi, což jsou patroni Hromnic, si je účastníci odnesli domů na ochranu svých příbytků.

Tento zvyk se svíčkami Hromnicemi později převzali křesťané, kteří zachovali i původní název svátku, původně spojený se slovanským hromovládcem Perunem. V období února se navíc otevírala brána Velesova podsvětí dokořán a svůj dlouhý život přirozeně ukončilo mnoho starých lidí, zesláblých po celé zimě. Ne nadarmo znělo původní staročeské jméno tohoto měsíce „úmor“, kdy Morana umořila nejvíce lidí z celého roku.

Podobně to vnímali i staří Římané, kteří 13. února zahajovali svůj devět dnů dlouhý svátek Parentalia, zasvěcený zemřelým předkům, kteří 21. února, během dne zvaného Feralia mohli krátce navštívit svět živých. Nesmíme zapomenout ani na bujarý svátek Luperkalia, zasvěcený Faunovi, ochránci stád. Obvykle byl oslavován 15. února a jeho veselé rituály plodnosti inspirovaly křesťany k ustanovení svátku sv. Valentýna.

Další ceremonii Slovanského kruhu můžete prožít už 20. března 2017, kdy oslavíme příchod jara tradičním svátkem Provoda. Naše obřady jsou otevřené pro veřejnost, klidně pozvěte i své přátele.

 

Za Slovanský kruh – Jan Kroča

 

Certuv_sloup

This entry was posted in Co se stalo, Novinky, Oslavy. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *