Hody / Podzimní rovnodennost

autor textu: Martina Kalendová (2015)

(Text je součástí delší přednášky o kole roku: http://www.slovanskykruh.cz/2017/03/kolovrat-aneb-slovanske-slavnosti-v-prubehu-roku/ )

 

Podzimní rovnodennost je svátkem poděkování za úrodu, hojnost, také oslava konce léta a loučení se s ním, příchod babího léta a pozvolná příprava na zimní dobu chladu a neúrody.

Staří Slované v průběhu svátku a rituálů obětovali chléb, typickou složku stravy Slovanů, případně kaši z obilí anebo oplatky. Zakončení hospodářského roku charakterizuje bujará oslava a velká hostina. Termín dožínek se vždy liší místně podle lokálních klimatických podmínek, jindy se sklízí na horách a jindy zase v dolinách.

Jelikož je rovnodennost, je též rovnováha sil a je nejvhodnější příležitost naklánět osud příznivým směrem. Komunikuje se se Sudičkami. Taktéž se loučíme s Mokoší /nositelkou plodnosti/, a vítá se Morana /symbolizuje zimu, smrt/. Morana bere, ale i dává sílu (poskytuje čas pro odpočinek přes zimu). V tomto období se lidé věnují činnostem, na které přes rok nezbývá čas – draní peří, domácí práce, ale také si povídají příběhy, chystají svatby.

Z hlediska roku působí temné a světlé síly, každá ve své polovině, a podzimní rovnodenností začíná období, kdy nastupují temné síly. S tím souvisí i dělení roku na dvě poloviny, polovinu dostatku a polovinu nutného uskrovnění. Blahobytná polovina trvala zhruba od prvních letních plodů do období zimního slunovratu. Dostatek potravy byl zajištěn díky sklizenému obilí, ovocným plodům a zelenině. Chladné období okolo zimního slunovratu také poskytovalo ideální podmínky k zpracovávání a uskladňování masa, začínají tradiční porážky chovných zvířat, zejména vepřů. U nás se pozůstatky tohoto svátku uchovaly až do dnešních dnů v podobě podzimních hodů a posvícení. Historické zprávy i etnografický materiál udávají, že Mokošiným obětním zvířetem byla slepice nebo kohout, což má svůj odraz v českém lidovém prostředí v podobě rituálu stínání nebo honění kohouta, konaném právě v tomto období.

 

Další informace např.: https://cs.wikipedia.org/wiki/Do%C5%BE%C3%ADnky„Dožínky“

https://cs.wikipedia.org/wiki/Rovnodennost„Rovnodennost“

 

 

HODY 2015 – slovanské hradiště Zámka, Praha

 

HODY 2016 – slovanské hradiště Zámka, Praha

 

HODY 2017 – hradiště Levý Hradec, Roztoky

 

HODY 2018 – vrch Damil u Tetína

(fotografie jsou z ceremonií Slovanského kruhu)

 

slovansky_kruh_logo400

 

 

 

 

 

This entry was posted in Články, Kolo roku. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *