Žně / Letní Dědkové

autor textu: Martina Kalendová (2015)

(Text je součástí delší přednášky o kole roku: http://www.slovanskykruh.cz/2017/03/kolovrat-aneb-slovanske-slavnosti-v-prubehu-roku/ )

 

Tento slovanský rituál odpovídá svým obsahem i termínem keltskému Lughnasadu. Rituály pro tuto příležitost obvykle trvaly několik dní. Dnes zvyklosti tohoto svátku přešly částečně do dožínkových slavností, neboť Žně byly původně svátkem oslavujícím úspěšnou sklizeň, ale také vyjádřením vděčnosti bohům zodpovědným za ochranu kmene a za úrodu.

Během shromáždění lidu byla uctívána Matka země, také bůh Veles, bůh podsvětí a kořenů, dobytka a stád. Bohyně Mokoš je v této době na vrcholu, rodí se, sklízí, oslavuje se mateřský princip.

Některé z dochovaných rituálů: Z prvního či posledního snopu se váže Velesova brada/vousy. V Litvě mají bohyni Žemynu, která chodí polem a vlní klasy, na její počest zaplétají z obilí její vlasy, copy. Tento vous či vlasy se nechávaly ladem či byly použity pro obřad. Často se na konci žní vytvaroval poslední snop do tvaru lidské postavy. Poslední dožínkový snop bývalo také zvykem po celý rok ponechat na nějakém významném místě, někdy se také obřadně pálil nebo zaorával do půdy, nebo byl přidán do krmiva pro nějaký obzvlášť ceněný kus dobytka. Věřilo se, že v tomto snopu je zakletá síla plodnosti a růstu.

Časně ráno bylo zvykem jít na kopec pozdravit vycházející slunce a prosit o přízeň počasí.

 

Další informace např.: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDn%C4%9B„Žně“

https://cs.wikipedia.org/wiki/Do%C5%BE%C3%ADnky„Dožínky“

https://cs.wikipedia.org/wiki/Lughnasadh„Lughnasadh“

 

 

ŽNĚ  2015 slovanské hradiště Zámka, Praha

 

ŽNĚ 2016 – rozcestí za Křížovou horou, Jiřetín pod Jedlovou

 

ŽNĚ  2017 slovanské hradiště Zámka, Praha

 

ŽNĚ  2018hradiště Šance u Zbraslavi

(fotografie jsou z ceremonií Slovanského kruhu)

 

slovansky_kruh_logo400

 

 

 

 

This entry was posted in Články, Kolo roku. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *