Cesta do Litvy na Romuva camp 2017

P1080451

VÍCE FOTOGRAFIÍ Z ROMUVA CAMPU ZDE (fotografie: Zdeněk Ordelt a Lenka Doležalová)

P1080938

Zástupci Slovanského kruhu se vydali již podruhé na akci pořádanou litevskou rodnověrnou skupinou Romuva. Na této letní akci se každoročně setkávají lidé z Litvy, kteří se aktivně podílejí na udržování jedinečné domorodé tradice, která byla zachována po jejich předcích. Program, který je plný prezentací nejrůznějších forem jejich tradice, je veden v litevštině a zájemcům je překládán do angličtiny. Návštěvníci Romuva campu tedy mají možnost zažít autentickou atmosféru, která patří této nádherné tradiční ,,cestě,,.

P1080920

Letošní ročník Romuva campu se konal 9. – 16.8. v Sarai (Litva). Za Slovanský kruh tento rok do Litvy vycestovali Zdeněk Ordelt, Lenka Doležalová s dcerkou Klárkou a Pavel Koreš. Cesta je dlouhá 1400 km a cesta autem je tedy až 18 hodin, dle dopravní situace. I tak to za to stálo. Cesta do Litvy měla totiž několik důležitých důvodů.

P1080338

Ten hlavní pro nás byl prohloubit přátelství s Litevci, jejichž srdce se s našimi skutečně potkala, a společně jsme si užívali vzájemnou přítomnost a humorné situace ze setkání našich originalit a zvyků v denním režimu. Každý den jsme společně hráli posvátné písně, zpívali a plánovali, jak bychom se mohli potkat i třeba u nás doma. Vůbec možnost být v tak intimním kontaktu s jejich tradicí a jejími nositeli byl veliký zážitek. Zvuk jejich posvátných písní Sutartines je slovy nepopsatelný. Stejně tak i nádhera jejich původních tradičních oblečení, na kterém si dali skutečně záležet.

P1080953

A tak můžete zažít autentickou tradici s její nádherou a silou.

20170814_134447

Ve jejich svatyni vévodí socha Perkunase, po své levici a pravici s dalšími bohy, kteří zastupují důležité síly přírody a baltského panteonu. Uprostřed svatyně je místo pro oheň, jehož bohyní je pro Balty Gabia. Nádherná atmosféra svatyně podporovala všechny přednášky a rituály, které tam byly provedeny.

P1080575

Dalším z důvodů návštěvy Romuva campu byla práce Zdeňka Ordelta a jeho kolegů na obnově posvátného baltsko-slovanského kalendáře, který byl objeven v Bělorusku a prozkoumán litevským astronomem prof. Jonasem Vaiškunasem. Zdeněk Ordelt prof.Vaiškunase navštívil za poslední dva roky již po třetí – a tato rozhodující návštěva měla ukázat, zda skutečně dojde k předání tohoto veledůležitého objevu ve světovém měřítku Čechům, či ne. Výsledek je fascinující. Prof. Jonas Vaiškunas vyjádřil konečný plný souhlas s přinesením jeho výzkumné práce Čechům, čímž jako jeden z hlavních lídrů a kněz organizace Romuva přímo podpořil obnovu posvátného přírodního kalendáře, který naši předkové používali a který byl katolickou a pravoslavnou církví lidem násilně odebrán. Místo toho byl stanoven kalendář gregoriánský, který odpojil společenské dění od přírodních cyklů, a tak uvrhnul naši kulturu do církevní manipulace trvající mnoho století. Tomu je již ale konec – a s prací pana Vaiškunase budeme schopni započít práci na obnově původního přírodního Zodiaku baltsko-slovanského typu. Kalendáře jsou základním stavebním kamenem všech kultur. Můžeme vzít na zřetel T’zolkin a Haab u kmene Mayové, incký kalendář v Peru, indický, tibetský, aztécký atd.

P1080912

Obnova kalendáře nám dá klíče k hlubokému pochopení mnoha folklorních oslav, jako je třeba Masopust. Nyní jsou v běhu jednání o vydání díla prof. Jonase Vaiškunase v Čechách a slavnostní předání tohoto díla českému národu pro jeho používání.

P1080913

V hluboké historii byly baltské a slovanské kmeny velice příbuzné – jak kulturně, tak i spirituálně. Společné kořeny tak podporují hloubku a nabitou atmosféru při záchraně těchto ,,klenotů,, duchovní kultury.

P1080848

Na setkání v Litvě Zdeněk Ordelt, zakladatel organizace Slovanský kruh, odprezentoval informace o obnově domorodé tradice u nás a zaměřil se na svátek ,,Noc ohňů,, , kterého výklad ve svatyni doplnil i o posvátné písně k tomuto svátku patřící. Nejen jeho práci, ale i práci přátel myšlenky záchrany naší tradice baltové velice ocenili: přejí nám hodně sil pro ochranu moudrosti našich dávných předků pro nás i naše budoucí generace.

P1080898

Na setkání v Litvě dorazil také Aldaman, náš kolega, který pomáhá při studiu slovanských textů v polštině – ale hlavně hráč na tradiční hudební nástroj Australanů, Didjeridoo. Aldaman je vystudovaný muzikoterapeut, studoval tento nástroj přímo u domorodců v Austrálii, jeho koncert byl tedy úžasný a plný neuvěřitelných zvuků a rytmických paternů, pocházejích od aboriginal domorodců. Také zahrál na závěrečném rituálu s baltskými dudami, bubny a zpěvem. To podpořili i členové týmu svými šamanskými bubny.

P1080917

K našemu překvapení dorazila na setkání i naše přítelkyně Jana, která dala k dispozici svého koně při prvním oficiálním svatebním slovanském rituálu v Aši v Čechách. Stala se nedílnou součástí našeho týmu.

Na setkání v Litvě bylo možno shlédnout přednášky o baltské tradici a světové tradici, bylo možné se zúčastnit výroby krásných baltských šperků, slaměných závěsných mozaik, naučit se kovat a také se třeba zúčastnit posvátné sauny Pirtis.

P1080916

Celá akce byla zakončena velikou ceremonií pro matku Zemi, kam přijeli další důležití členové organizace Romuva. Na této úžasné oslavě zazněly posvátné písně a duch matky země byl obdarován ze srdce jdoucími modlitbami, medovinou, chlebem a úchvatným zvukem písní Sutartines.

P1080936

Matka Země a její srdce se propojily s našimi srdci – a toto hluboké laskavé spojení jsme si také odvezli domů. Na ceremonii dostal Zdeněk Ordelt možnost promluvit ke všem zúčastněným za Slovanský kruh, ale i sám za sebe, a tak i naše modlitby zazněly na tomto posvátném litevském obřadišti.

P1080975

Závěrem nutno dodat, že přátelské spojení nás a Litevců dalo vzniknout myšlence koncertu posvátných písní v podání hudební skupiny Kulgrinda, jejíž členkou je hlavní organizátorka Inija Trinkunine, která je také hlavní kněžkou Litvy. Je to pro nás veliká čest a doufáme, že se nám brzy podaří tento koncert zorganizovat v rámci některých festivalů, které u nás v roce 2018 budou.

P1080935

Je vidět, že ani přetěžké zkoušky historie nijak neubraly na kontaktu lidí, kteří chrání kulturní a duchovní dědictví naší krásné Evropy. Poděkování patří našim předkům a dobrým silám našich bohů, že nas dovedli až do tohoto momentu, kdy zažíváme obnovu těchto skoro ztracených hodnot.

Díky silám všem živlů a našim bohům, sídlícím na vesmírném Veledubu.

 

Za tým cestovatelů – Zdeněk Ordelt,
vedoucí organizace Slovanský kruh z.s.

 

slovansky_kruh_logo400

This entry was posted in Co se stalo, Další akce, Novinky. Bookmark the permalink.

One Response to Cesta do Litvy na Romuva camp 2017

  1. Monika kováčová says:

    Dobrý den, mala by som zaujem o bližšie informacie k menovanemu kalendaru, neviem či už vyšiel. Zaujimam sa tiež o baltsku kulturu…narodila som sa v Litve, bohuzial všetky vazby boli pretrhane, tak ich teraz objavujem. Aj momentalne Vám píšem z ciest po Litve.
    S pozdravom Monika Kováčova

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *