Slovanský sněm 2017 (20.-23.7.2017, Kyjev)

VÍCE FOTOGRAFIÍ ZDE

snem1

Rádi bychom vás informovali, že tým Slovanského kruhu reprezentoval Českou republiku na všeslovanském rodnověrném sněmu v Kyjevě, který se konal ve dnech 20.-23.7.2017. Kromě zástupců Čech a Ukrajiny byli přítomní ještě zástupci rodnověrných skupin ze Slovinska a Polska. Za ČR byli tento rok přítomní pouze zástupci SK, zástupce Rodné víry, Chotěbud, nemohl bohužel z pracovních důvodů dorazit. Je to pro nás veliká radost, že jsme mohli na tento sněm přijet a sdílet se zástupci ostatních států výsledky naší dlouholeté práce. Navázali jsme na naši práci z roku 2016, kdy Slovanský kruh tento sněm organizoval v Praze. Témata, jež se zde probírala, se týkala rozvoje oslav rodnověrných svátků a také prezentace činnosti jednotlivých výzkumů.

snem2

První den sněmu jsme byli pozváni na Perunův ostrov na řece Dněpr v Kyjevě, kde proběhlo první setkání a prezentace rodnověrných skupin, které vedli žrecové Ukrajiny. Měli jsme možnost vidět asi pět různých skupin z Ukrajiny a seznámit se s jejich činností. Bylo to pro nás velice zajímavé, protože slovanská duchovnost se v této zemi zachovala v mnohem hlubší formě než u nás. Toto rokování proběhlo venku, v kruhu pod posvátným dubem, symbolem boha Peruna. Když se uzavřelo představování skupin, provedli jsme společně obřad na počest boha Peruna, jemuž byl zrovna tento den zasvěcen. Obřad byl velice silný, neb síla Peruna k nám skutečně přišla. Už při prvních modlitbách se zatáhla oblaka a začalo pršet. Po všech invokacích a mužském tanci okolo mohutného dubu se zahřmělo , což bylo pro nás znamením, že naše modlitby byly vyslyšeny.

snem3

Protože oslavy Peruna jsou spojeny s mužskou silou a oslavou bojovníků, uctili jsme
společně památku všech předků – bojovníků, kteří padli při obraně své země, tradic a domova. Vzhledem k situaci na Ukrajině se jednalo o velice silné okamžiky, neboť několik rodnověrců skutečně nedávno zahynulo při obraně své země. Dominantou obřadiště na ostrově byla krásná dřevořezná socha Svetovida – Svantovíta, jež byla dílem ukrajinského akademika, který tuto sochu věnoval rodnověrné obci.

snem4

Druhý den jsme pokračovali konferencí s prezentacemi na zadaná témata v hotelu Vrchovina, kde jsme byli ubytovaní. Slovanský kruh zde odprezentoval své projekty, které již jsou v pohybu, i ty, které se připravují. Mluvilo se o projektu Škola ceremoniální práce v rámci slovanství (Zdeněk Ordelt), o oslavách, které realizujeme, o projektu aktivace posvátných míst (Jan Kroča a Nami Maria Halingten), a o dalších bodech obnovy naší tradice, jako jsou písně, tance, způsob předávání moudrosti předků. Soňa Csiffáry otevřela možnost sdílení informací pro českou, ale i mezinárodní veřejnost na rádiu Svobodný vysílač, to vše také pod záštitou Slovanského kruhu.

snem5

Velice silnou prezentaci připravila Zorislava, hlavní žrekyně ukrajinských
rodnověrců. Představila nám výzkum v oblasti slovanských bohů a kalendáře, na kterém pracovala 15 let. Skvělou zprávou je, že nám dala výsledky své práce k dispozici, a tak bude možnost tyto informace časem předat i vám.

snem6

Slovinský zřec Nejc se svými kolegy Dajánem a Barbarou prezentovali nádherné dílo, jež
vypracoval dědeček Barbary, které zeditovali a vydali v knižní podobě. Je to jedno z vůbec prvních ucelených děl o slovanském rodnověrectví ve Slovinsku. Toto dílo podpořila i akademická obec, a tak se stalo jedním ze základních kamenů obnovy rodné víry v této jihoslovanské zemi. Nejc pak dále hovořil o možnosti napsání knihy žreci – zástupci slovanského sněmu a také o projektu vypracování společné mezinárodní mapy posvátných míst.

snem7

Polská delegace rodné víry byla zastoupena žreci Stanislavem a Wojtkem. Prezentovali nám publikace, jež vydali, kalendář se slovanskými božstvy a také zajímavé archeologické objevy, které byly učiněny v Polsku, například objevení kamenných soch Peruna i Svantovíta. Na závěr našeho rokování došlo k hlasování, kde bude další slovanský sněm, a ku velké radosti polských delegátů se rozhodlo, že bude uskutečněn v centru rodnověří u města Wroclav. Poté jsme byli obšťastněni koncertem tradiční hudby, kde krom instrumentální hudby k tanci zazněly silné rodnověrné písně věhlasných autorů Ukrajiny, doprovázené tradičními nástroji. Tím bylo oficiální rokování ukončeno.

snem8

Třetí den sněmu nás pak Zorislava s ostatními ukrajinskými rodnověrci provedli historickým centrem Kyjeva, kde jsme navštívili archeologické muzeum bohatě plné krásných artefaktů, které na území Ukrajiny zanechaly tři hlavní kultury, z nichž začátek působnosti té nejstarší, trypilské, se datuje až do doby 5000 let př.n.l. Také jsme měli možnost setkat se se sochami pohanských božstev, zejména Peruna, Roda a Mokoše, starými tisíce let, které jsou umístěny u vnější stěny muzea. Poté jsme se společně vydali na čtyřhodinovou plavbu po řece Dněpr, do Kyjevského moře a zpět.

snem9

Při soukromém setkání Zorislava přijala pozvání do Prahy, což je velikou chvílí pro české
rodnověří, protože Zorislava je hlavní hybatelkou obnovy slovanství na Ukrajině s hlubokými znalostmi. Rádi bychom proto v blízké budoucnosti, podle možností Zorislavy, uspořádali intenzivní setkání, kde by se hlavní žrekyně Ukrajiny mohla s námi podělit o svou studnici moudrosti.

snem10

V den předposlední jsme se ještě zúčastnili posvátné ceremonie věnované bohyni vody,
Daně. Na tuto ceremonii nás pozval žák Zorislavy, žrec Zorislav. Byla to další velice krásná práce, vedená velmi citlivě a precizně s hlubokým kontaktem se všemi božstvy a elementy. Po oslavě jsme společně zasadili mladý cedr, který tak stal symbolem spojení mezi českým, ukrajinským a polským národem. Zorislav pro nás druhý den uspořádal nádherný výlet po silových místech v okolí Kyjeva. I jeho skupina intenzivně praktikuje a má k dispozici zajímavé výzkumy a velikou chuť sdílet s ostatními rodověrnými Slovany.

snem11

Celkově shrnuto, jsme velmi vděční za toto krásné setkání, kdy jsme se všichni mohli opět
mezinárodně obohatit a posílit spojenectví slovanských zemí skrze sdílení výsledků naší práce na poli obnovy tradice. Byli jsme požehnáni množstvím nových poznatků, které jsme připraveni postupně sdílet se všemi příznivci slovanství.

 

Sláva rodným bohům!
Sláva rodu!

Za Slovanský kruh
Zdeněk Ordelt a Nami Maria

 

 

This entry was posted in Co se stalo, Další akce, ECER, Nezařazené, Novinky, Slovanský sněm. Bookmark the permalink.

2 Responses to Slovanský sněm 2017 (20.-23.7.2017, Kyjev)

 1. Ahoj, Zdeňku,
  tak jsem si dneska na přednášce Oty Plachta o Amazonii v nabitém sále vzpomněl na Tebe a na naše zdejší spirituální kořeny a mám chuť s nimi vejít do hlubšího a déledobějšího kontaktu, popřípadě se jimi nechat inspirovat v tom co dělám a nebo pro ty kořeny i něco svými skromnými silami udělat…
  Posíláte-li jako společenství nějaký newsletter, rád ho budu dostávat a rád se někdy účastním i nějaké akce, výletu nebo tak. Díky,
  měj se hezky
  Zdeněk Š.

  • admin3 says:

   Dobrý den, děkujeme za zájem 🙂 . Posíláme mailový zpravodaj a vzkaz vyřídíme Zdeňkovi. Přejeme vše dobré a těšíme se a spolupráci. (admin)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *