Žně – 1.8.2017

_DSC0036

FOTOGRAFIE Z CEREMONIE ZDE (foto: Pavel Kuna a Zdeněk Ordelt)

_DSC0042

Slovanské Žně probudily hradiště Budeč

Takových vzácných míst máme v Čechách jen několik. Na hradišti Budeč se mísí původní slovanské tradice s raným křesťanstvím. Na místě starší keltské a slovanské svatyně tady vznikl jeden z prvních kostelů v Čechách a vzdělání zde prý získal sv. Václav, patron zemí Koruny České. Není náhodou, že právě akropoli tohoto vzácného hradiště si vybral Slovanský kruh pro svoji ceremonii Žní, a to prvního srpna 2017.

P1080308

Přibližně sedmdesát účastníků, včetně mnoha dětí, absolvovalo na Budči klasickou obřadní očistu kouřem z vonných bylin a pak bylo svědky obřadu, který uctil dary přírody a vrcholící sklizeň obilovin, které se stanou základem obživy v druhé polovině roku.

_DSC0035

Další název této oslavy je Dožínky… dožínky jsou vlastně završením žní. Je to oslava zdárného zakončení sklizně, poděkování bohům za ochranu a přízeň a rituální zajištění hojnosti v dalším roce. Keltové v této době slavili svátek slunečního boha Lugha – Lughnasadh. Slované uctívali Matku Zemi a boha ohně Svarožiče, který je bohem slunce a patronem kovářů. Také uctívali bohyně Mokoš a Živu, které jsou patronkami dobré úrody. Veles, jako patron rozmnožování a magie, je při Žních také oslavován.

20479989_1952625494958396_5731424456217725635_n

Tato oslava Žní však nebyla jen radostným setkáním s přírodními silami. Přítomnost předků na hradišti Budeč k nám promlouvala tak silně, že nebylo možno ji ignorovat. Objevil se hlavní záměr znovu navázat přetrženou nit ženské moudrosti našich předkyň, která v sobě zahrnovala krom hlubokých životních vědomostí také různé schopnosti tzv. „vyšší přirozenosti“, jako je věštění, léčení s bylinami a práce s magickými silami (znalost symbolů a síly slova). A tak jsme namísto obvyklé veselice přizvali skrze spontánní jednoduché invokační písně bájného knížete Kroka a jeho tři dcery – Tetu, Kazi a Libuši – které se podle legendy narodily právě zde, na Budči (teprve poté Krok přesídlil na Vyšehrad). Rozdílné energie spontánních písní pro všechny tři kněžky potvrdily, že kněžky zvané Teta se zabývaly čarováním, kněžky Kazi se věnovaly léčení pomocí bylin, kněžky Libuše věštily a zasvěcovaly. Při modlitbách s bylinami jsme také zažili překvapivé spojení s nejkontroverznějšími postavami naší historie, kněžnami Ludmilou a Drahomírou. Bylo to velice zvláštní – a zřejmě budeme ještě překvapeni, co se o problematice této doby dozvíme. Úspěšnost spojení s našimi prabábami skrze nejstarší telefon – posvátný oheň 🙂 , jsme pak ještě oslavili zpěvem několika ceremoniálních písní, které nás současně navrátily do oslavné roviny a přivedly k zasloužené hostině.

20479575_10211740507380201_2970262487109708574_n

Po hostině se většina přítomných odebrala do svých domovů, což je přirozené, neb Budeč není úplně z těch dopravně nejdostupnějších míst, navíc to byl opět večer vprostřed týdne s bouří na obzoru. Velmi oceňujeme vaši přítomnost, invenci, radost a opravdovost vašich srdcí. Také děkujeme za vaše příspěvky, které nám alespoň částečně navrátí energii vloženou do této činnosti. Poté, co většina účastníka odjela, nás na obřadišti zbylo asi 12-13. Prudký vítr a přibližující se bouře nás donutila k ukončení práce s řádným poděkováním všem silám a předkům. Mraky zanedlouho obklopily hradiště kolem dokola, stejně jako hromobití s blesky. Vnímali jsme, že je žádoucí ještě nějakou dobu zůstat v plné bdělosti v prostoru obřadiště, a tak jsme ještě asi půl hodiny seděli v tichu v kruhu okolo ohně, dokud bouře nezmizela. Teprve pak se atmosféra na Budči znatelně uvolnila a naše práce byla (pomineme-li úklid 🙂 ) u konce. Vzhledem k tématu, které se touto ceremonií otevřelo, a vzhledem k tomu, že v tom samém času udeřil blesk do baziliky sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, se dá i maličko uvažovat o přinejmenším značné spolupráci přírodních sil s naší prací a záměry předků. Sláva rodu.

P1080318

P.S. Pokud se chcete zúčastnit naší oslavy zvané Hody – a zároveň podzimní rovnodennosti, zapište si do kalendáře datum 22. září. Místo a čas ještě upřesníme.

 

Práce otevírání starých silových míst bude pokračovat, nikoli již však formou oslav hlavních svátků Kolovratu. Další napojování proběhne na Vyšehradě 27.září, čímž navážeme na Budeč. Práce bude probíhat jemněji, hlavně skrze zpěv. Jste též srdečně zváni.

 

Za Slovanský kruh

Nami Maria Halingten a Jan Kroča

 

slovansky_kruh_logo400

 

 

 

 

 

 

 

This entry was posted in Co se stalo, Novinky, Oslavy. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *