Staří Slované slavili na přelomu roku svátek zimního slunovratu, zvaný Kračun nebo Koročun. Známe ho z lidové slovesnosti, hlavně pak ze sousedního Slovenska. Pokud vám tento název připomíná jméno bájného knížete Kroka, jste na správné stopě.  Pověsti o slovanském náčelníkovi Krokovi a jeho dcerách Tetě, Kazi a Libuši skrývají hodně tajemství z úsvitu našich dějin.  Ano, kníže Krok (v Kosmově kronice latinsky Crocco) se možná jmenuje právě podle období zvaného Kračun, kdy bůh Slunce dočasně předává vládu nad světem bohu podsvětí Velesovi, a ten mu ji každoročně po 12 dnech vrací. A těchto 12 dní slavíme doposud ve formě vánočního přejídání i silvestrovského veselí. Naši slovanští předkové v té době pálili kračuny, velké špalky dřeva, kterými vítali návrat Slunce z podsvětí a začátek období, kdy se začne znovu prodlužovat den.

Většina pověstí o knížeti Krokovi se vztahuje ke středním Čechám, ale možná souvisí i s prastarým označením Krkonoš jakožto Korkontoi. Polské pověsti pak naznačují souvislost našeho Kroka s polským bohatýrem Krakem, mýtickým zakladatelem posvátného města Krakov. Ozvěny stejného slovního kořenu můžeme zaslechnout i ve jménu Kronos. Tento řecký bůh měl na starost plynutí času a jeho svátky byly slaveny právě na konci roku v podobě divokých saturnálií. České pověsti kladou sídlo knížete Kroka nejčastěji na hrad Krakovec nedaleko Rakovníka, který nechal postavit Václav IV. na místě staršího hradiště.  Méně známá pověst dokonce hovoří o tom, že kníže Krok postavil své sídlo v místě starobylého kostela sv. Trojice v Rakovníku.  kracun_krokNáš oblíbený kronikář Václav Hájek z Libočan ale umisťuje hlavní sídlo knížete Kroka na středočeské hradiště Budeč západně od Kralup nad Vltavou. Hájek píše, že Krok byl synem praotce Čecha, narodil se ve Ctiněvsi pod Řípem, poté vládl kmeni Čechů z hradiště Budeč, kde vychoval své dcery Tetu, Kazi a Libuši. Roku 683 pak měl Krok podle Hájka začít stavět Vyšehrad, který později předal Libuši, která zde podle mnoha pověstí soudila i věštila.  To vše v tradici svého mýtického otce Kroka, symbolu otáčejícího se kola roku, které k nám promlouvá v ročním cyklu lidových slavností a zvyků.

My všichni můžeme společně oslavit Kračun 21. prosince 2017 na obřadním kopci Klepec u Prahy. kracun_krok_2Srdečně zveme Vás i Vaše přátele, není třeba se dopředu hlásit.

http://www.slovanskykruh.cz/2017/12/kracun-2017-oslava-zimniho-slunovratu-pozvanka/

 

Jan Kroča, průvodce po posvátných místech