Noc ohňů – 30.4.2018

FOTOGRAFIE Z CEREMONIE ZDE (foto: Zdeněk Ordelt, Martina Výborná, Markéta Zika Koppová, Marie Říhová, Pavel Kuna)

Vážení přátelé,

rád píšu tento report z akce, protože opět nastala spousta neobvyklých událostí, které stojí za to sdílet.

Již delší dobu rozvíjíme spolupráci s Ekocentrem Loutí. Právě proto, že se zde o víkendu konala naše škola slovanské spirituality, jsme se rozhodli zde v návaznosti na ní udělat také oslavu ,,Noc ohňů,,. Již několik let se snažíme o to, aby se na tyto oslavy mohl dostavit kdokoliv – a také si prožít spojení s hloubkou naší původní tradice, v rámci možností, které dnes máme k dispozici.

Spojení Slovanského kruhu s Ekocentrem Loutí na tuto akci přineslo mnoho benefitů: třeba to, že se lidé mohli ubytovat a po akci si odpočinout v místě konání. Další byla skvělá organizace ekocentra, takže bylo zajištěné parkování a strava – a lidé svými příspěvky mohli podpořit tvrdou práci organizátorů. Cítíme tedy velikou vděčnost.

Celá akce spočívala ve dvou hlavních částech: první bylo postavení májky a hranice – a ta druhá bylo zapálení posvátného ohně a s tím spojené aktivity.

Příprava májky probíhala tak, že se muži chopili přípravy hranice a následně se vydali hledat vhodný strom na májku. Vybrali jsme břízu a společně ji donesli a připravili na vztyčení.

Ženy mezitím připravovaly věnce na hlavu pro sebe a své muže, zároveň také veliký věnec na májku. Jsou to symboly posvátného spojení muže a ženy, ale také hlavních vesmírných principů vědomí a plodosti.

Když bylo vše připravené, ženy a muži převlečení do obřadních oblečení spojili májku s věncem – a pak muži celý stožár vztyčili. Bylo to napínavé, protože strom měl přes 10 metrů. Nakonec se za zpěvů vše podařilo.

Další částí – po pauze a lehkém jídle – bylo zapálení posvátného ohně a modlitby k předkům. K tomu jsme použili výhradně písně. Díky skladatelskému úsilí různých lidí dnes máme širokou paletu ceremoniálních písní. Proto jsme své modlitby pro živly, naše bohy a síly přírody zazpívali. To je krásné – a byla to pěkná síla. Při modlitbě k silám východu zrovna vycházel měsíc – a náhodou při zapalování ohně dole ve vesnici spustili veliký ohňostroj, což byla čistá synchronicita. Pak se tancovalo, házeli jsme byliny do ohně s prosbami pro naši cestu i naše blízké, a nakonec všichni zapili slávu našich předků z posvátného okřínu – dřevěné obřadní nádoby na pití. Na závěr se skákalo přes hořící klády, abychom posílili naše partnerské energie a očistili se.

Tato oslava je věnována plodnosti matky země Mokoš, také ustupujícím silám Velese a odchodu temnoty a Morany. Na scénu přicházejí bohyně Živa a Lada, a tak láskyplné síly ožívají naplno.

Úplněk, který byl ve znamení štíra, nás přeci jen prozkoušel… Na louku se vloudil nějaký zloděj, který ukradl lidem pár telefonů a nějaké peníze. To nás velice mrzelo, že i na takové akci se objeví takoví ignoranti.

Navzdory malým zkouškám radost zůstala, na oslavu přijelo okolo 150 lidí, což je absolutní rekord v historii Slovanského kruhu a v naší práci. Je vidět, že lidé se začínají zabývat svými domorodými tradicemi, a tak se konečně začne tato veliká moudrost vracet zpět a dávat nám to, o co jsme prakticky přišli. Dojde k obnově naší domorodé spirituální stezky – slovanství, keltství, které byly mimo jiné již Světovým parlamentem indiánských náboženství uznány jako autentické domorodé tradice světového kulturního fondu. Slovanský kruh se před dvěma týdny stal oficiálním členem kongresu ECER (European Congress of Ethnic Religions), a tak bude i nadále Českou republiku a její slovanství reprezentovat na této světové úrovni. Hlavní duchovní stezky a jejich zástupci se právě setkali v Římě, kde se velice prohloubili vztahy a přátelství mezi nimi. To nemá obdoby možná ani ve světové historii. Je to hluboké mezikmenové a mezietnické přátelství a spolupráce.

Na ceremonii a jejím vedení spolupracovali současní i minulí studenti školy, naši přátelé, což je úžasné. Protože tato moudrost je sdílena a předávána i dále.

Srdečně děkujeme všem, kdo přidali pomocnou ruku při přípravách akce.

Nezbyde než dodat, kéž jsou pochváleny síly naší přírody, vesmíru a našich předků.

 

S úctou za Slovanský kruh z.s.
Zdeněk Ordelt,
hlavní žrec a vůdce ceremonie Noc ohňů

 

 

 

NÁDHERNÝ ZÁŽITEK z propojení v srdcích SLOVANSKÉHO KMENE při Oslavě BELTINE si odnáším do dalšího tvoření života v jednotě. Už žádné “ pálení čarodějnic “
Naši předci slavili posvátné spojení mezi mužem a ženou, jenž představuje májka. ..falický symbol jako kmen , který prochází kruhem, ženským symbolem. Oslavovala se sexuální energie. ..energie tvoření nového života. .. Očistné ohně Boha Svaroga spálily vše staré a daly prostor k znovuzrození do síly , hojnosti, zdraví, prosperity celému kmeni. . Začíná nový cyklus světla jemuž vládne Bohyně Lada společně s Živou, Vesnou, Mokoší. …
Jsem šťastná že se náš SLOVANSKÝ KMEN ROZRŮSTÁ. ..🙏
Velké poděkování patří ZDEŇKOVI ORDELTOVI, NAMI MÁRIA LADA. . za poselství, odvahu, odhodlání. ..vzít nás zase zpět k předkům a úctě K MATCE ZEMI.
Díky rodino. ..kmeni. .. za nádherné sdílení v jednotě 🙏
SLÁVA RODU. … s láskou úctou Martina

Martina Výborná (z FB)

 

 

Ještě jsem nezažila krásnější oslavu stavění májky a noc ohňů. Na louce v Ekocentru Loutí se sešlo 150 lidí. Ženy propletly věnec pentlemi spolu s poděkováním a přáním a pak jej všechny tancem a zpěvem požehnaly. Muži zatím připravovali kmen, který za zvuku bubnů a zpěvu písní pro matku zemi s věncem propojili a vztyčili. Ať jsou muži a ženy požehnaní ve svém propojení.
Když vycházel úplněk zpívali všichni písně čtyřem směrům, živlům bohům a bohyním. Tak jako naši předkové Slované. Pila se medovina, s pomocí bylin se v ohni spálilo vše co nám už neslouží a do rána se hrálo zpívalo a tančilo. Děkuji Zdenek Zen Ordelt, že nám pomáhá vrátit se ke svým slovanským kořenům, ke své síle, ke spojení s přírodou

Markéta Zika Koppová (z FB)

 

 

 

VIDEA:

Video a střih: Jana Dyškantová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

This entry was posted in Co se stalo, Novinky, Oslavy. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *