Kupalo 2018 (oslava letního slunovratu) v Nečíně – pozvánka

Srdečně vás zveme na jednu ze dvou oslav letního slunovratu – Kupala, pořádaných letos Slovanským kruhem…

Kdy: středa 20. 6. 2017, sraz v 17.00 na náměstí v Nečíně (začátek ceremonie v 19.00 na místě ceremonie)

Kde: zatopený lom u obce Nečín, okres Příbram

FB událost: https://www.facebook.com/events/225438441597561/

Pro všechny domorodé kultury je letní Slunovrat vrcholným svátkem roku. Slované jej mají silně spojený s vodou, která v tento čas přenáší vysoké vibrace přírody. Proto svátku říkají Kupalo a během obřadů se rituálně koupají v čisté přírodní vodě, což přináší pevné zdraví a vitalitu po celý zbytek roku.

Se Slovanským kruhem můžete letos zažít hned dva takové obřady – Kupala: ve středu 20. června v lomu v Nečíně u Dobříše a ve čtvrtek 21. června v lomu v Rudici u Jedovnic v Moravském krasu ( viz http://www.slovanskykruh.cz/akce/kupalo-2018-oslava-letniho-slunovratu-v-rudicich/ ).

Obě ceremonie začnou od 19:00, je vhodné dorazit dříve. Pokud nám chcete pomoci s přípravou prostoru a ohniště, doražte klidně už po 16:00. Není třeba se nikam hlásit, akce je otevřená všem zájemcům o obnovu tradic našich předků.

Co s sebou:

* Dary pro duchy, oheň a síly léta, se kterými budeme v kontaktu. * Jídlo jako obětinu a ke společné hostině, oblíbené nápoje (může být i medovina, víno, pivo či slivovice – české tradiční nápoje), sladkosti, byliny, vonné esence (šalvěj, pelyněk, pryskyřice a jiné), ostatní předměty, které přijedou s vámi. * Své osobní hudební nástroje. * Čelovku, případně lžíci a hrníček, misku na jídlo. * Jsou vítány i květy a luční byliny. Při obřadu Kupalo připravují ženy věnce z lučních bylin a květin, které si při ceremonii dávají na hlavu a při koupeli je pouští po hladině vody. Muži si dávají pelyněk černobýl nebo kopřivy okolo pasu. Přímo na místě není mnoho možností byliny a květiny nasbírat, proto pokud po cestě potkáte rozkvetlou louku, zastavte se a nějaké květy přivezte 🙂

* Protože oslava potrvá až do ranních hodin, můžete na místě přespat a užít si kontakt s místní přírodou. Pak se bude hodit spacák, karimatka a stan, pokud nechcete přespat pod širákem.

 

Od Prahy je místo vzdáleno cca 60 km. Spojení autem 1. buď po R4, sjezd 41 a dále po silnici 18. Ve vesnici Obory cesta odbočuje na silnici 102 a pokračuje až do Nečína – rychlejší cesta, jen delší cca 70 km. 2. možnost je sjet z R4 před Zbraslaví a pokračovat po silnici 102 až do Nečína – pomalejší, ale kratší 55 km. 3. je možno sjet ze silnice R4 na Mníšek či Dobříš a po menších silnicích dojet do Nečína, okolo 60 km. Auto se dá zaparkovat na náměstíčku v Nečíně.

Spojení je možné i autobusem z Prahy. Cesta trvá cca 1 hodinu. V 15.55 vyjíždí ze stanoviště č. 7 zastávky Praha, Na Knížecí přímý autobus, na zastávce Nečín, křižovatka je v 17.00.

Sraz je v 17:00 hod na náměstíčku v Nečíně. Odtud budeme pokračovat na místo ceremonie, které je ukryté v lese u lomu s vodou. Cesta na místo bude vyznačena červenými fáborky pro pozdější příchozí. Začátek ceremonie bude kolem 19. hodiny.

Kdo nestihne přijít na sraz v 17.00, může přijít až na začátek ceremonie přímo na místo ceremonie.

Minimální příspěvek na akci je 200Kč.

 

Těšíme se na vás!

 

Za Slovanský kruh
Jan Kroča

 

 

Kupalo – proč Slované slaví letní slunovrat u vody?

Základními atributy svátku Kupalo je obřadní koupání, pálení ohňů a skákání přes ohně, vše doprovázeno nevázaným veselím vyplývajícím z upřímné radosti z rozpuku života. Cílem obřadních činností je nejen zabezpečit zdárný průběh léta, a tím zajistit úrodu, ale též načerpat životní sílu, která v tuto dobu v přírodě dostupuje svého maximálního vrcholu. Od koupadel se opět prodlužuje noc, a proto je tento den příhodnou a zároveň také poslední možností, kdy načerpat sílu slunce.

Letní slunovrat je oslavou slunce a vrcholného období jeho vlády, je nejdelší den v roce a také Dažboh, bůh slunce, je na vrcholu své moci. Lidé tedy oslavovali božstva spojená s ohněm a sluncem ( Dažboh, Ogni, Svarožič), ale také bohyni plodivé síly Mokoš. Dalším hlavním bohem tohoto času je vedle Dažboha také Perun, jehož síla stále narůstá.

Smyslem svátku bylo zajištění zdárné úrody, a to skrze vláhu přivolanou koupelemi, teplo přivolané ohni a plodnost přivolanou skrze sexuální nevázanost. V kupadelných písních se objevuje motiv sňatku bratra a sestry – ohně a vody, dvou hlavních živlů tohoto svátku. Jeho symbolickým vyjádřením je modrožlutý květ černýše hajního.

Důležitým prvkem je i svatojánské čarování, týkající se především sběru bylin a milostné magie. Sbírá se devatero bylin, při sběru je nutné nemluvit. Tyto květiny sbíraly svobodné dívky, v noci si je daly pod polštář a měl se jim zdát sen, kdy uvidí svého budoucího manžela. Některá jiná svatojánská milostná kouzla slouží i přímo k přinucení mladíka, aby se do dívky zamiloval. Na svatého Jana se též hledá zlaté kapradí.

Mladí lidé také pletli věnce a zdobili se jimi. Věnce, často doplněné svícemi, byly také dívkami posílány po vodě, přičemž z jejich pohybu věštily své štěstí ve vztazích. Mladí muži se někdy snažili věnce zachytit, aby na sebe upoutali pozornost dívky. Ohně mladíci a dívky přeskakovali nazí, v některých ruských oblastech až do 19. století, a stejně jako koupele to mělo zajistit rituální čistotu a zdraví.

Po letním slunovratu se přestávaly sbírat léčivé byliny, neboť se věřilo, že příroda od tohoto momentu začíná umírat a byliny ztrácí svou magickou moc.

Další informace o svátku Kupalo najdete na http://www.slovanskykruh.cz/2017/03/koupadla-letni-slunovrat/ nebo v textu Mgr. Jiřího Mačudy, PhD. „Výroční slavnosti starých Slovanů“: http://www.slovanskykruh.cz/2018/04/vyrocni-slavnosti-starych-slovanu-jiri-macuda/ .

 

Jak jsme slavili Kupalo v lomu u Nečína minulý rok, se můžete podívat zde: http://www.slovanskykruh.cz/2017/06/kupalo-letni-slunovrat-21-6-2017/

 

This entry was posted in Nezařazené. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *