Kupalo 2018 (oslava letního slunovratu) v Rudici – pozvánka

Srdečně vás zveme na jednu ze dvou oslav letního slunovratu – Kupala, pořádaných letos Slovanským kruhem…

Kdy: čtvrtek 21. 6. 2017, začátek ceremonie v 19.00 (pomoc s přípravou dřeva na oheň již od 16.00)

Kde: v lomu v Rudici u Jedovnic (okres Blansko, Moravský kras)

FB událost: https://www.facebook.com/events/658504297823192/

Pro všechny domorodé kultury je letní Slunovrat vrcholným svátkem roku. Slované jej mají silně spojený s vodou, která v tento čas přenáší vysoké vibrace přírody. Proto svátku říkají Kupalo a během obřadů se rituálně koupají v čisté přírodní vodě, což přináší pevné zdraví a vitalitu po celý zbytek roku.

Se Slovanským kruhem můžete letos zažít hned dva takové obřady – Kupala: ve středu 20. června v lomu v Nečíně u Dobříše (viz http://www.slovanskykruh.cz/akce/kupalo-2018-oslava-letniho-slunovratu-v-necine/ ) a ve čtvrtek 21. června v lomu v Rudici u Jedovnic v Moravském krasu.

Obřad začne v 19.00, ale pokud můžete, přijďte dříve (klidně už v 16.00) – potřebujeme pomoci s chystáním dřeva na oheň. Není třeba se nikam hlásit, akce je otevřená všem zájemcům o obnovu tradic našich předků.

Mapka cesty z parkoviště, kde můžete zaparkovat auto, na místo ceremonie: https://mapy.cz/zakladni?planovani-trasy&x=16.7231112&y=49.3344039&z=16&rc=9mc5gx850j0GCnDg45&rs=coor&rs=coor&rs=coor&ri=&ri=&ri=&mrp=%7B%22c%22%3A132%7D&rt=&rt=&rt=

Co s sebou:

* Dary pro duchy, oheň a síly léta, se kterými budeme v kontaktu. * Jídlo jako obětinu a ke společné hostině, oblíbené nápoje (může být i medovina, víno, pivo či slivovice – české tradiční nápoje), sladkosti, byliny, vonné esence (šalvěj, pelyněk, pryskyřice a jiné), ostatní předměty, které přijedou s vámi. * Své osobní hudební nástroje. * Čelovku, případně lžíci a hrníček, misku na jídlo. * Jsou vítány i květy a luční byliny. Při obřadu Kupalo připravují ženy věnce z lučních bylin a květin, které si při ceremonii dávají na hlavu a při koupeli je pouští po hladině vody. Muži si dávají pelyněk černobýl nebo kopřivy okolo pasu. Přímo na místě není mnoho možností byliny a květiny nasbírat, proto pokud po cestě potkáte rozkvetlou louku, zastavte se a nějaké květy přivezte 🙂

* Protože oslava potrvá až do ranních hodin, můžete na místě přespat a užít si kontakt s místní přírodou. Pak se bude hodit spacák, karimatka a stan, pokud nechcete přespat pod širákem.

Finanční příspěvek na organizaci, přípravu, bylinky apod. dobrovolný.

 

Těšíme se na vás!

Za Slovanský kruh
Radek Zítka

 

 

Kupalo – proč Slované slaví letní slunovrat u vody?

Základními atributy svátku Kupalo je obřadní koupání, pálení ohňů a skákání přes ohně, vše doprovázeno nevázaným veselím vyplývajícím z upřímné radosti z rozpuku života. Cílem obřadních činností je nejen zabezpečit zdárný průběh léta, a tím zajistit úrodu, ale též načerpat životní sílu, která v tuto dobu v přírodě dostupuje svého maximálního vrcholu. Od koupadel se opět prodlužuje noc, a proto je tento den příhodnou a zároveň také poslední možností, kdy načerpat sílu slunce.

Letní slunovrat je oslavou slunce a vrcholného období jeho vlády, je nejdelší den v roce a také Dažboh, bůh slunce, je na vrcholu své moci. Lidé tedy oslavovali božstva spojená s ohněm a sluncem ( Dažboh, Ogni, Svarožič), ale také bohyni plodivé síly Mokoš. Dalším hlavním bohem tohoto času je vedle Dažboha také Perun, jehož síla stále narůstá.

Smyslem svátku bylo zajištění zdárné úrody, a to skrze vláhu přivolanou koupelemi, teplo přivolané ohni a plodnost přivolanou skrze sexuální nevázanost. V kupadelných písních se objevuje motiv sňatku bratra a sestry – ohně a vody, dvou hlavních živlů tohoto svátku. Jeho symbolickým vyjádřením je modrožlutý květ černýše hajního.

Důležitým prvkem je i svatojánské čarování, týkající se především sběru bylin a milostné magie. Sbírá se devatero bylin, při sběru je nutné nemluvit. Tyto květiny sbíraly svobodné dívky, v noci si je daly pod polštář a měl se jim zdát sen, kdy uvidí svého budoucího manžela. Některá jiná svatojánská milostná kouzla slouží i přímo k přinucení mladíka, aby se do dívky zamiloval. Na svatého Jana se též hledá zlaté kapradí.

Mladí lidé také pletli věnce a zdobili se jimi. Věnce, často doplněné svícemi, byly také dívkami posílány po vodě, přičemž z jejich pohybu věštily své štěstí ve vztazích. Mladí muži se někdy snažili věnce zachytit, aby na sebe upoutali pozornost dívky. Ohně mladíci a dívky přeskakovali nazí, v některých ruských oblastech až do 19. století, a stejně jako koupele to mělo zajistit rituální čistotu a zdraví.

Po letním slunovratu se přestávaly sbírat léčivé byliny, neboť se věřilo, že příroda od tohoto momentu začíná umírat a byliny ztrácí svou magickou moc.

Další informace o svátku Kupalo najdete na http://www.slovanskykruh.cz/2017/03/koupadla-letni-slunovrat/ nebo v textu Mgr. Jiřího Mačudy, PhD. „Výroční slavnosti starých Slovanů“: http://www.slovanskykruh.cz/2018/04/vyrocni-slavnosti-starych-slovanu-jiri-macuda/ .

 

Jak jsme slavili Kupalo v lomu u Nečína minulý rok, se můžete podívat zde: http://www.slovanskykruh.cz/2017/06/kupalo-letni-slunovrat-21-6-2017/

 

This entry was posted in Nezařazené. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *