19.8. 2018 – 24.8. 2018
Slovanský kruh, z.s. a Ekocentrum Loutí

Poslední taška naložena a tým školky Laděnka vyráží za dobrodružstvím na malebné místo v blízkosti Slapské přehrady, do Ekocentra Loutí.  Po odjezdu posledního rodiče jsme se ubytovali, prohlédli si zázemí a skotačili na trampolínách. Nedělním večerem se nesla veselá nálada především při seznamovací hře Pavučina. Ještě před spaním jsme si stačili vytvořit dřevěné  osobní medailonky.

První  den byl ve znamení představení  živlů.  Sbírali jsme pruty z lísky na výrobu luků, bezové proutky na šípy. Neodolali  jsme lákavému koupání a prozkoumali jsme živočišnou říši v nejbližším okolí.

Večer jsme společně pozdravili čtyři směry a  Nami nás naučila píseň o Zemi. Přečetli jsme si i slovanskou pohádku o Máše, ale pozor – zjistili jsme, že jde  o  zcela jiný příběh, než ten, který známe z  kreslené verze Máši a medvěda. Děti to velmi zaujalo a předháněly se ve vyprávění děje.

Úterní den byl věnován energii vzduchu. Na začátku dne jsme naši pozornost věnovali hlubokým nádechům a výdechům. Po snídani jsme si povídali o významu vzduchu. Poznávali jsme ptactvo, a nechyběl ani náš hlasový projev –  napodobování zvuků ptáků od kukačky po sokola.

Zbytek dopoledne jsme strávili v jurtě. Děti dostaly za úkol vybrat si dva dřevěné předměty z nabízených a měly se zamyslet nad tím,  k čemu by nám posloužily.

Říše fantazie nás začala pohlcovat.. A co by to bylo za dílničku bez vlastního tvoření. Všichni jsme si z dubového dřeva vyrobili ozvučná dřívka. Na závěr jsme vyzkoušeli nové nástroje při písničce s názvem „Větrná“.

Odpoledne jsme si našli úkryt pod stromy. Teplota nad třicet stupňů nás neodradila a pustili jsme se do výroby luků a šípů. Honza z Ekocentra  natahoval tětivy,  děti ořezávaly a zdobily své luky. Před setměním jsme si vysvětlili bezpečnostní pravidla a konečně jsme utíkali na louku vyzkoušet si střelbu. Tětivy se napínáním nepoškodily a všechny šípy letěly správným směrem a často velmi daleko. Večerním vyprávěním o Zoubkové víle jsme se odebrali do říše snů.

Středečním tématem byla voda a putování domorodců po krásách Slapské přehrady. Putovali jsme pěšky a obdivovali krásy Slapské přehrady. Zasloužený odpočinek jsme si zpestřili koupáním a občerstvením.  Po doplnění zásob vody jsme byli připraveni na výlet parníkem.  Pozdravili jsme pana Vodníka. Vodu vrátili do řeky a přáli si přání, ale pššššt,  to se nikomu neříká.  Nami nás naučila píseň o vodě a pak už jsme mávali přehradě z autobusu.

Čtvrtek byl už od snídaně ohnivý. Svižným tempem jsme odešli do lesa, kde jsme si povídali o rodinném krbu, o teple domova, o Slunci a světle. Další čas jsme věnovali tvoření domečků a úkrytů pro bytosti a obyvatele lesa. Zbytek ohnivé energie jsme ochladili koupelí v řece. Odpolední dílničku jsme věnovali přípravě oblečení na Rej bytostí. Tvořili jsme masky, sbírali květiny a ratolesti, zpívali. Ani střelba z luku nechyběla. U večerního ohně se všechny bytosti představily, zazpívaly si a zatančily, a některé dokonce přeskakovaly ohniště. Vrcholem večera se stala stezka pro odvážné domorodce. Každý se sám za sebe  vydal do tmy a podél svíček se vrátil zpět do tábora. Zážitky ze tmy i strachu si děti sdílely až do usnutí.

Pátek byl  ve znamení Země, přípravy a pečení chleba. Ekocentrum Loutí pořádá pro školy a také širokou veřejnost ekologické programy, které mimo jiné ukazují tradiční výrobu chleba. Děti si tak vyzkoušely techniku mlácení obilí cepy, ruční mletí zrna na mouku a následnou přípravu těsta. Nakonec si každý svůj chléb upravil svou kresbou – a po obrovské radosti z upečeného chleba si ho děti zabalily na cestu domů.

Blížil se konec, společně jsme si ještě zazpívali,  zastříleli si z luku, zahráli poslední hry a přišel čas přivítat přijíždějící rodiče a rozloučit se se svými táborovými kamarády.

Byl to krásný týden pro všechny, už teď se nám po dětech stýská a těšíme se na další ročník tábora.

Sláva rodu!

 

 

 

VIDEO:

Video a střih: Jana Dyškantová

 

 

Převzato od:

https://skolkaladenka.cz/reportaz-z-putovani-domorodce-po-zemi/