Žně – 1.8.2018

„Žně“ – oslava plodnosti Matky Země a sklizně
hradiště Šance, 1.8.2018 od 18:30
obřad vedli: žrec Zdeněk Ordelt a studenti „Školy ceremoniální práce v rámci slovanství“

FOTOGRAFIE Z CEREMONIE  ZDE (foto: Zdeněk Ordelt a přátelé)

Léto dosahuje svého vrcholu, příroda je prohřátá sluncem, lidé se radují z dovolených a ve městě jsou pěkná horka. I když naše příroda prožívá výrazné úbytky vody, tep naší země nás přivádí k bodu, kdy začíná sklizeň obilí. Kvůli vysokým teplotám a malým srážkám je obilí v mnoha lokalitách však již sklizené. Tento rok sucho na úrodě napáchalo mnohé škody, a tak nezbývá nic jiného, než poprosit přírodu o vodu pro vše živé a zamyslet se, proč se tak děje. To hlavní, proč jsme se na tuto oslavu sešli, je právě svátek oslavy žní, dle našich domorodých tradic.

Svátek konce sklizně, zvaný Dožínky, vždy připadal na období po sklizni, kdy si komunita mohla vychutnat plody své práce.

My jsme náš svátek žní, který svým datem navazuje i na keltský svátek Lughnasadh, uskutečnili ve středu 1.8.2018.

V naší zemi, kde najdeme potomky hlavně slovanských, keltských a germánských kmenů, je možno pracovat s různými přístupy. My jsme se soustředili na propojení se slovanskými silami – a hlavně s naší přírodou.

Přípravy naší oslavy začaly již mnoho týdnů před ní, kdy se hlavní žrec Zdeněk Ordelt vydal hledat to správné místo. A dle rad jeho přátel ho našel. Hradiště Šance poblíž Zbraslavi u obce Točná je skutečně kouzelným místem, které je plné nádherné energie, kterou pocítíte, hned jak tam vstoupíte. Dnes je toto hradiště hlavně místem, kde se prohánějí sportovci na kolech – ale my jsme se rozhodli, že zde obnovíme tradici obřadů, jak by si to jistě přáli i naši předkové.

Přípravy na oslavu začaly již v 15.00, kam dorazili dobrovolníci a jejich děti, členové Slovanského kruhu a Školy ceremoniální práce. Poděkování patří Alešovi Pokornému, který se ujal pomoci při přípravě a zorganizoval skupinu dobrovolníků, kteří hned od začátku pomáhali s přípravami celé oslavy. Bylo moc fajn, že jsme celou přípravu udělali za vydatné podpory našich dětí. Za to jim patří dík a úcta.

Netradičně jsme postavili jiný typ ohniště – slovansko-baltský, který je jako malá mohyla z kamenů, na které hoří oheň. Nápad to byl dobrý, protože veliké sucho je nebezpečné kvůli požáru. V tomto kamenném podstavci, kde hoří oheň, najdeme dokonalou ochranu před požárem, větrem, který může roznést žhavé uhlíky, nebo prohoření ohně do vyschlé země. Navíc je to velice pěkně vypadající kamená stavba.

Okolo páté hodiny začali přijíždět i další členové školy a organizace Slovanský kruh, a také další lidé, kteří si přijeli oslavu užít. Příprava dřeva a ohniště jde za muži, ženy zase připravily pro sebe i účastníky dubové věnce, vyčistily místo, stromy ozdobily barevnými pentlemi a připravily oltář. Pak se všichni převlékli do obřadního oblečení a oslava mohla začít.

Nejprve jsme se postavili do kruhu a historik Mgr. Jan Kroča nám povyprávěl o historii místa. Pak jsme se všichni očistili kouřem z posvátných bylin.

Časy se mění a na obřad přijali pozvání členové slovanské školy, kteří pro radost hlavního žrece vedli práci s jednotlivými směry a úrovněmi vesmíru, kam nasměrovali své proslovy a s úctou promlouvali k našim slovanským bohům. Celá práce tak byla mnohem bohatší a každý do ní vložil své maximum, za což našim přátelům patří dík. Už proto, že někteří přijeli až z daleka, třeba z jižních Čech.

Další částí obřadu byly písně k posvátnému ohni a bohu Svarogovi, matce zemi Mokoš. Ukázalo se, že se lidé znovu učí zpívat, což je dobře, protože zpěv posvátných písní je skutečná léčba pro srdce.

Poté následovaly modlitby s posvátnými bylinami, které účastníci házeli do posvátného ohně. Byla přitom spousta legrace, hlavně mladý chlapec, syn jedné z účastnic, zcela přímo vystihl situaci v naší společnosti, která nevybíravě miliony automobilů a letadel ničí atmosféru a tak připravuje problémy pro celou zemi.

Po této části jsme požehnali posvátnému chlebu, který upekla Yvetta Nobilisová, která se podílí na přípravě tradiční školky. Tento akt, který jsme čerstvě dovezli z Polska, ze Slovanského sněmu, je poděkováním Mokoši za její plodnost a hojnost. Po krásném požehnání zrny obilí, které za krásného zpěvu házela kněžka Nami Maria Lada na každého z nás, jsme tuto část uzavřeli přípitkem s medovinou na slávu našich bohů.

Hlavní část obřadu jsme uzavřeli proplétacím hadím tancem, při kterém jsme si užili mnoho legrace. Aby ne, v kruhu jsme stáli přes dvě hodiny.

Pak jsme se vrhli na hodování a přípitky, ale ty první jsme věnovali duchu místa, předkům a Matce Zemi.

Je nutno dodat, že oproti jiným obřadům, tento byl velice klidný a byla celou dobu cítit velice silná energie místa hradiště Šance. Byla to nádherná síla, která nás hluboce naplňovala a byla cítit přítomnost duchů předků, hlavně v části hradiště nad námi, také jejich požehnání. Na akci dorazilo okolo 50 lidí.

Lidé nám pomohli s několika podpisy pro zakládání náboženské společnosti Slované. Snažíme se duchovní odkaz našich předků zlegalizovat, ale není to nic jednoduchého – ale jinak asi naši činnost veřejnost jen těžko přijme. Protože jsme s výzkumem slovanství a jeho neuvěřitelného odkazu hodně pokročili, již zakládáme školku pro děti a dětský klub, kde si děti budou moci užívat bohatost přírodních svátků Slovanů, pohádek, písní, tanců. Tuto školku připravujeme za podpory Národního ústavu lidové kultury a profesionálních učitelek a také za podpory akademické obce ČR. Děti i dospělí se mají na co těšit.

Jsme moc rádi, že jsme se zase sešli, užili si krásnou noc a moc se těšíme na další oslavu, Hody při podzimní rovnodennosti, která se bude konat v Ekocentru Loutí.

 

Mějte se krásně a kéž je síla našich bohů s vámi.

 

Srdečně za Slovanský kruh

Zdeněk Ordelt
žrec oslavy

 

 

 

Video a střih: Ava Chrtková Brožová, http://www.priznakytransformace.cz/

 

 

 

 

 

This entry was posted in Co se stalo, Novinky, Oslavy. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *