Hody 2018 (oslava podzimní rovnodennosti) – pozvánka

 

Milí přátelé přírodních oslav a moudrosti předků, srdečně vás zveme na oslavu podzimní rovnodennosti.

Kdy: neděle 23.9.2018 od 16.00 (pomoc s přípravou již od 15.00)
Kde: vrch Damil nad obcí Tetín u Berouna (sraz je na vyhlídce nazvané „Vyhlídka na Tetín“ – viz mapka níže)

FB událost: https://www.facebook.com/events/345623259314022/

Jak můžeme cítit v hloubce našich dní, světlé a plodné síly přírody již opět překonaly svůj vrchol, a v přírodě, stejně jako v nás, přichází čas poděkování a vyrovnání za všechny dary tohoto léta. Zároveň s tím nastává vhodná chvíle ke zvnitřnění a ztišení, abychom byli připraveni opět přivítat chladnou a temnou polovinu roku, jejíž hlavní vládkyně, Morana, již o sobě dává v posledních dnech znát.

Na mnoha místech Čech, Moravy a Slezska se v tomto čase obnovuje slavení dožínek, jež jsou v podstatě světskou formou tohoto svátku, jejíž konání záměrně zachováváme v astronomickém datu. Sdílejí se dary Země, v naší krajině hlavně chléb a jiné výrobky pocházející z obilí, které bylo základní plodinou vyživující naše těla v období zimy. Jedná se o bujarou oslavu hojnosti, avšak zároveň s ní přichází vhodný moment k zastavení a prožití vděčnosti za veškerou trpělivost Země s lidským rodem, uvědomění si vlastní křehkosti a zranitelnosti v našem současném rozkolísaném vztahu s všudypřítomnými přírodními a vesmírnými silami. Také je velmi vhodné pracovat s osobními záměry a nasměrováním své životní síly do smysluplných polí, rozlišit, které z našich činností potřebují přes zimu vyživit a co je dobré již s díky nechat odejít z našich životů.

My budeme svátek podzimní rovnodennosti, který Slované nazývali Hody nebo Dožínky – a Keltové mu říkali Mabon, letos slavit na silovém místě našich předků, na posvátném kopci Damil nad obcí Tetín u Berouna. V těchto místech prý vykonávala obřady už bájná Krokova dcera Teta, později zde působila kněžna Ludmila.

 

Co s sebou:

* Jídlo jako obětinu a ke společné hostině (chléb, koláče, ovoce, ořechy, ideálně z domácích zdrojů), sladkosti, nápoje (voda – ideálně pramenitá, tradiční české nápoj – medovina, víno, pivo či ovocná pálenka).

* Své osobní hudební nástroje, hlavně bubny, chřestidla, píšťaly

* Misku a lžíci na společné jídlo

* Dary pro duchy a oheň (byliny, vonné pryskyřice apod.)

* Příspěvek na organizaci ve výši 200 Kč

 

Po skončení obřadu následuje společná hostina k uctění hojnosti a darů přírody.

 

Doprava:

Parkování je možné v Tetíně na návsi u požární nádrže (parkujte, prosím, ohleduplně vůči místním obyvatelům). Nahoru na Damil se dostanete ulicí Pod Valy a dále vzhůru do kopce po naučné stezce Tetínské vyhlídky II, z návsi je to cca 700 metrů. Na místo obřadu není možné dojet autem.

Pokud chcete využít veřejnou dopravu, z hlavního vlakového nádraží v Berouně jsou to 3 km pěšky po modré značce a NS Tetínské vyhlídky II.

Nebo můžete přijít ze železniční stanice Srbsko, odkud vede do Tetína krásná cesta přes posvátný pramen v osadě Koda (4,5 km pěšky po žluté a modré značce a NS Tetínské vyhlídky II).

Případně můžete využít jediný autobus z Berouna přímo do Tetína.

Upozornění – na silnici z Berouna do Tetína je uzavírka, značená objížďka je o 5 km delší.

https://mapy.cz/s/328QV

https://mapy.cz/s/328Vh

 

Účastníci se zavazují k šetrnému chování k přírodě a jejím viditelným i neviditelným bytostem.

Akci pořádá tým Slovanského kruhu a studenti Školy ceremoniální práce v rámci Slovanství.

 

Za Slovanský kruh

Jan Kroča

 

 

 

 

 

 

This entry was posted in Nezařazené. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *