Výlet na Tetín a na Radhošť

 

FOTOGRAFIE Z TETÍNA  ZDE (foto: Ava Chrtková Brožová a Jan Kroča)

FOTOGRAFIE Z BESKYD  ZDE (foto: Zdeněk Ordelt a Eva Račanská)

Na Tetíně i Radhošti bylo krásně, Staroslovanská akademie se vydařila

Obě terénní exkurze v rámci Staroslovanské akademie poskytly účastníkům silné zážitky na magických místech. Na sluncem zalitý Tetín v Českém krasu dorazilo 50 zájemců o slovanství, na mlhou obklopené hoře Radhošti v Beskydech se nás sešlo skoro 40.

Exkurzi v Tetíně navíc natáčela internetová televize „Příznaky transformace“, její ředitelka Ava Chrtková už brzy zveřejní záznam, na kterém se objeví oba průvodci, historik Honza Kroča a zakladatel Slovanského kruhu Zdeněk Ordelt.

Do Tetína se navíc můžete se Slovanským kruhem vrátit ještě jednou, v neděli 23. září tam pořádáme veřejnou ceremonii podzimní rovnodennosti. Keltové tento svátek hojnosti nazývali Mabon, Slované mu říkají Hody. Obřad proběhne na posvátném kopci Damil nad Tetínem, detaily brzo zveřejníme.

„V podobných terénních exkurzích budeme v rámci Staroslovanské akademie pokračovat, i když s přibývající zimou počítáme spíše s přednáškami pod střechou,“ dodává Zdeněk Ordelt a slibuje zajímavé hosty, vědce z různých oborů, kteří se zabývají mytologií, etnologií a slavistikou.

Jinak v rámci víkendové exkurze do Beskyd jsme navštívili i další pozoruhodná místa. Třeba nově odhalenou sochu velkomoravského knížete Svatopluka nad obcí Štípa a také nedaleký obřadní útes s výhledem na Radhošť, zvaný Svantovítovy skály. Zdejší energie nám téměř vyrazila dech.

U rašelinného jezírka „Mořské oko“ poblíž beskydských Pusteven jsme pak uctili boha Radegasta/Radhosta prostřednictvím malé slovanské ceremonie. Pokud máte rádi posvátná místa, zasvěcená bytostem vody, pak vám můžeme Mořské oko vřele doporučit.

 

Za Slovanský kruh

Jan Kroča

 

 

 

 

Video: Ava Chrtková Brožová, http://www.priznakytransformace.cz/

 

 

Video: Ava Chrtková Brožová, http://www.priznakytransformace.cz/

 

 

 

 

This entry was posted in Co se stalo, Novinky, Výpravy. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *