Dušičky 2018 – pozvánka

Milí přátelé, srdečně vás zveme na oslavu hlavního svátku uctění našich předků, který se v naší zemi dochoval v podobě tzv. Dušiček.

Kdy: čtvrtek 1.11.2018, začátek ceremonie v 18:00 (pomoc s přípravou ceremonie již od 16.00 – pomocníci jsou vítáni )
Kde: hradiště Dolní Břežany ( 49.9631261N, 14.4457219E ) – viz mapka níže

Ceremonii vede Eva Račanská, členka Slovanského kruhu

FB událost: https://www.facebook.com/events/278022659485111/

Jedná se o další čtvrtící den, tzv. den Návy (odvozeno od “náv”, což značí mrtvý), tomuto svátku odpovídá keltský Samhain, křesťanské Dušičky. Anglické země slaví v tuto dobu Halloween (z angl. All Hallows Eve). Slované tento den vnímali také jako dobu, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Věřilo se, že duše zesnulých se v tento čas vracejí na zemský povrch, a naopak živí mohou navštívit podsvětí. Strážcem tohoto světa a jeho hranic je Veles a Morana hlídá všechny duše. Naše světy živých a zemřelých se v těchto dnech propojují, neboť hranice mezi nimi je otevřená. Bylo zvykem prostírat u večeře i pro zesnulé příbuzné, u kterých se čekalo, že přijdou rodinu navštívit. Tento pokrm se jim nechal na stole přes noc, když už šli všichni spát. Také vystavovali za oknem zapálenou svíčku, často ve vyřezané řepě (podobnost s americkými dýněmi a Halloweenem), která měla bloudícím duším mrtvých posvítit na jejich cestu. Den Návy je nejvýznamnějším původním slovanským svátkem předků, nicméně je povinností živých zvát své zemřelé předky nejen v tento den, nýbrž na každý svátek. ( http://www.slovanskykruh.cz/2017/03/den-navy-podzimni-dedkove-dusicky/ )

Dále lidé dodržovali zvyky jako je pečení cukroví ve tvaru rohů a tzv. kostí mrtvých, což byly malé bochánky chleba, které rozdávali pocestným pro zbloudilé duše. Také je pokládali na křižovatky, kde se setkávalo více cest, a na místa, kde lidé zemřeli násilnou smrtí nebo si život vzali. Podél cest byla položena též jablka. Tato místa byla osvětlena, aby kolemjdoucí věděli, že tento pokrm je pro zemřelé a nedopustili se tak krádeže potravy určené pro duše. Pro toto období bylo typické jíst pokrmy jako např. různé kaše, jablka, ořechy, med, vejce, tuříny, pivo, mošt, bylinný čaj. Lidé v tomto období také u sebe na ochranu nosili jehlu s větvičkou myrty, která sloužila k zabránění vstupu zlé duše do jejich těla. Dále se používaly rostliny jako máta, muškát, pelyněk, hadí kořen, kapradí, dobromysl, majoránka, starček, dub, zemědým, pcháč a bodláky, šípky. Také se traduje, že si příbuzní museli dávat pozor, aby u sebe nosili dobře chráněný nůž, jelikož by mohli poranit ostřím své předky, kteří je na cestě doprovázeli.

 

Co s sebou na oslavu:

Jídlo a nápoje – jako dar pro duchy, a také pro společnou hostinu (ne v plastových obalech – pokud možno v látkových sáčcích, voskovaných ubrouscích, sklenicích, dřevěných miskách apod.).

Šamanské bubny, koncovky, fujary a další hudební nástroje.

Osobní předměty síly pro případné nabití na společném oltáři.

Doporučujeme bílý nebo světlý oděv, není podmínkou. (Oblékněte se tak, abyste se cítili příjemně a pohodlně, pokud možno do svého ceremoniálního nebo silového oděvu… )

Příspěvek na organizaci je dobrovolný (budeme za něj rádi 🙂 ).

 

Po skončení obřadu následuje společná hostina.

 

Místo ceremonie:

https://mapy.cz/s/38RB7

GPS souřadnice: 49.9632378N, 14.4564133E

 

Doprava:

Autem: na parkoviště hradiště Dolní Břežany vedle kruhového hřbitova – cesta bude označena modrými fáborky (cesta pěšky od parkoviště trvá cca 10 minut). GPS souřadnice: 49.9614364N, 14.4455128E

Autobusem: pojedete na zastávku Dolní Břežany, Obecní úřad – autobusem č. 333 (nebo také 341, 331). Od zastávky bude cesta označena červenými fáborky (cesta pěšky od zastávky trvá cca 15 minut). GPS souřadnice: 49.9632378N, 14.4564133E

 

Těšíme se 🙂

Za Slovanský kruh

Eva Račanská

racanskaeva@seznam.cz
tel.: 728665679

 

 

 

 

 

 

This entry was posted in Nezařazené. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *