Dušičky – 1.11.2018

FOTOGRAFIE Z CEREMONIE  ZDE  (foto:Martin Andrle)

 

Svátek Dušičky (Návy) jsme oslavili na starém hradišti v Dolních Břežanech. Tento den připadl na čtvrtek 1.11.2018. Příroda nám ten den byla nakloněna a dopřála nám slunečný den a teplý večer, což je na toto období až neuvěřitelné. Připraveny byly dva oltáře, jeden byl pro předky a druhý byl pro nás s velkou hostinou. Nesmělo samozřejmě chybět posvátné ohniště.

Lidé se začali scházet tak od 17.30, kdy už se krajinou rozprostřela tma. Zahájení obřadu proběhlo v 18.15, kdy jsme se všichni sešli v kruhu a historik Mgr. Jan Kroča nás zasvětil do historických tajů tohoto místa. Na začátek jsme všichni zapálili svíčky pro uctění všech předků. Ty se položily kolem oltáře – a jejich světlo nás provázelo po celý čas obřadu.

Byly uctěny jednotlivé směry, zapálen posvátný oheň a proneseny modlitby s bylinami. Po čas obřadu byl provedený zapomenutý zvyk našich předků z dávných časů, kdy házeli za sebe tmavá zrna na ochranu před zbloudilými dušemi a světlá pro naše předky, kteří nás provázejí na cestě naším životem. Pro tento zvyk jsem zvolila mák a jáhly.

Obřad byl ukončen tradičním přípitkem z okřínu. Během celého obřadu nás doprovázela silná energie přírody, předků, bohyně Morany, boha Velese a dalších neméně důležitých bohů. Poté jsme se uchýlili k oltáři, kde na nás čekaly dobroty, a někteří se přesunuli k železnému kotli, kde jsem vařila pro všechny bylinkový čaj z deseti druhů bylin na užitkovém ohništi.

Za mě i za Slovanský kruh děkuji všem účastníkům za podporu a účast. Jsem ráda, že jsme se opět sešli a poznali jsme i nové tváře. Těšíme se na další oslavu – Kračun…

 

 

Srdečně za Slovanský kruh

Eva Račanská
žrekyně oslavy

 

 

 

 

 

This entry was posted in Co se stalo, Novinky, Oslavy. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *