„Člověk, příroda a šamanismus – život a smrt“ – pozvánka

Srdečně vás zveme na další přednášku a besedu s Mnislavem Zeleným Atapanou, Monikou Michaelovou a Zdeňkem Ordeltem, tentokrát na téma „Člověk, příroda a šamanismus – život a smrt“.

Kdy: pondělí 18.2.2019 od 20.30 (do 23.30)
Kde: Bio Oko, Františka Křížka 15, Praha 7

Předprodej vstupenek: http://bit.ly/Kup_listky_na_CPaS

FB událost: https://www.facebook.com/events/602834486847331/

Přednáška a beseda:

Mnislav Zelený Atapana – Mýty amazonských indiánů
Monika Michaelová – Mýty kmene Kogi
Zdeněk Ordelt – Původní evropská a mezoamerická mytologie

Předprodej vstupenek: http://bit.ly/Kup_listky_na_CPaS

Šamanismus je první světonázor fungující již od úsvitu lidských dějin, takže má za sebou přinejmenším úctyhodných 40.000 let, což jistě obnáší nashromáždění mnoha zkušeností a moudrostí. Je to transkulturní fenomén s místními specifiky. Vyskytoval se na celém světě a dodnes ještě žije svou existenci třeba právě u indiánů v Jižní Americe, zvlášť v Amazonii.

Každý z nás jej však nese v sobě, aniž to tušíme, dál v zapadlých koutech mozku jako dávné dědictví lidstva s kolektivní zkušeností mnoha tisíciletí. Jeho integrální součástí je animismus a nomádský způsob života lovců, sběračů a pastevců. Šamanismus není žádné dogma, šamani se nikdy neorganizovali, byli vždy sami za sebe, je to záležitost osobní predispozice, praxe, interpretace, schopností a inspirace. Realizuje se v představách šamana, který se identifikuje s Matkou přírodou, potažmo s kosmem, o které se také stará.

Šamanismus je stav mysli, způsob nazírání na duchovní profil světa se snahou ovlivňovat přírodní síly pomocí styku právě s duchovními silami přírody. Šamanismus je prastará duchovní, lékařská a filosofická praktika vycházející z přesvědčení, že mimo náš reálný svět existuje i svět duchovní. Ten je pro profánní lidi neviditelný, ale pro šamany přístupný cestou řady metod už jako jeho snaha o udržování rovnováhy mezi materiálním a duchovním světem, o udržování duchovních hodnot světa, o udržování životadárných sil Matky přírody, o udržování lidské existence na Zemi.

Na šamanismus si však nelze hrát, což v posledních letech je častá módní snaha obyčejných profánních lidí na Západě snažících se za každou cenu odhalit mystéria šamanismu a přírody k svému pobavení či dokonce byznysu. Opravdový šaman žije v srdci své komunity, o kterou se stará svými technikami, zpěvy, tanci, hymny, magií, transem, psychoterapií, léčením, udržováním posvátného vztahu lidí k přírodě, protože je to jeho úkol, řehole, úděl – a hlavně nikam se necpe na veřejnost, už proto, že ví, že nic neví.

 

 

 

This entry was posted in Nezařazené. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *