Provoda (oslava jarní rovnodennosti) – 20.3.2019

Oslavu rovnodennosti jsme protančili pod svitem úplňku

FOTOGRAFIE Z OBŘADU  ZDE

Letošní oslava jarní rovnodennosti – slovanského svátku Provoda – se velmi vydařila. Šedesát příznivců původních tradic předků vesele vítalo jaro a tancovalo ve svitu úplňkového Měsíce na krásném místě, akropoli posvátného hradiště v Libici u Poděbrad.

V těchto místech se konaly přírodní obřady už před naším letopočtem a Slované zde od 7. století postupně vybudovali největší blatné hradiště v Čechách. Libice je také úzce spojena s pověstmi a mýty o kněžně Libuši, řada účastníků měla pocit, že spolu s námi tančí i dávní obyvatelé – a hlavně obyvatelky tohoto dnes zaniklého kultovního centra Polabí.

Obřad společně vedli Jan Kroča a Petr Dragel Vosátka za vydatné pomoci místních kněžek z Poděbrad a okolí.

O hudební doprovod a výuku lidových obřadních tanců se postaral Zdeněk Ordelt – zakladatel Slovanského kruhu, který účastníky pozval na koncert kapely Svarga v pátek 22. března od 19:30 v Týnské ul. 10. https://www.facebook.com/events/385204968695897/

Jedinou vadou na kráse libického hradiště je nemožnost rozdělat velkou obřadní vatru, vyřešili jsme to přenosným kotlíkem s malým symbolickým ohněm.

A už se těšíme na příští obřad – Noc Ohňů 30. dubna, jsme ve fázi výběru vhodného místa a pozvánku brzy najdete na našem webu i Facebooku.

 

Za Slovanský kruh

Jan Kroča

 

 

https://nymbursky.denik.cz/kultura_region/na-slavnikovskem-hradisku-horely-ohne-20190326.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

This entry was posted in Co se stalo, Novinky, Oslavy. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *