Plavba na vikinské lodi – pozvánka

V září 2019 se budeme účastnit týdenní plavby na vikinské lodi… nechcete se přidat?

Kdy: 19.-24.9.2019
Kde: Wolin (Polsko)

Přihlášku na plavbu a informace o ceně budeme posílat na vyžádání e-mailem vážným zájemcům. Bližší informace: karel.bagr@gmail.com nebo na FB – https://www.facebook.com/KarloTruffiny.

FB událost: https://www.facebook.com/events/268095240737651/

Termín plavby je 18.-24.9. 2019 (středa – úterý).
Z důvodů zácviku, školení a přípravy je nutné být ve Wolinském skanzenu nejpozději do 14.00 hod. (Určitě tam buď včas, jakékoli zpoždění nezabrzdí jen tebe, ale celou posádku, loď a harmonogram příprav pro vyplutí.)

https://www.radynacestu.cz/magazin/skanzen-slovanu-a-vikingu/

https://www.facebook.com/Centrum-S%C5%82owian-i-Wiking%C3%B3w-Wolin-Jomsborg-Vineta-245778572122704/

https://mapy.cz/s/3qOxU

Co se trasy týče… není. Cílem bude plavba samotná, ne doplutí na daná místa. Závazný je pouze termín a místo návratu. Tato forma je zvolená z toho důvodu, že nevíme, jaké počasí bude v daných dnech.

Posádka je 10 nebo 20 lidí (a podle toho loď) – a v obou případech je loď pronajmuta jako celek za danou taxu, což znamená, že je sice možno vyplout už s bezpečnostním minimem posádky (5 – 7 osob podle lodi a počasí), ovšem v tomto případě se podílem zvyšuje cena za osobu.

Cena za plavbu bude sdělena mailem vážným zájemcům.

Ve financích na plavbu je zahrnuta strava, záchranné prostředky, vaše školení, loď s kapitánem, důstojníky a atestem bezpečnosti. Základní strava a pití bude (je zahrnuta v ceně rejsu) a bude jí dost, i tak doporučuju před plavbou si nakoupit nějaké tyčinky (müsli, Twix, Mars či hroznový cukr – u vesel dost vyhládne 😉 ). Vesty, případně postroje, dodá také flota. V ceně je zahrnuté i základní zaškolení jachtaře (kurs jachtingu, nejen na drakkarech, pro začátečníky).

Školení probíhá při plavbě. Garantuju, že prožité si určitě zapamatuješ. A také je možné vypomáhat při údržbě a přípravě lodi během plavby (tedy činnosti běžně nevyžadované a posádkou neužívané – a bude jen na tobě, jestli tuto příležitost k „užití si plavby“ využiješ nebo ne.) Mimo to jakékoliv práce s takeláží nebo na lodi zájemce naučíme, stačí se jen zeptat (zaplétání lan, oka, navazování lan, oplétání a zaplétání konců lan a smyček, práce s lany a plachtou atd.). Budeš překvapen(á), kde všude se to dá použít.

Počítej s tím, že jeden den si jídlo zajišťuješ sám (den příjezdu).

Kauce za zlomené veslo je 60,- zlotých (nelámou se pořád, ale ještě jsme neměli plavbu, kdy by se nějaké nezlomilo). Kauce je zahrnuta v ceně a vrátí se těm, co ho nezlomí, na konci plavby v hotovosti.

Zajisti si na danou dobu zdravotní pojistku (stačí běžná turistická počítající s turistickým jachtingem, žádná sportovní nebo jiné vyšší kategorie).

Obřady 

Součástí každé plavby je krom fyzické přípravy lodi a posádky i rituálni část přípravy, která se provádí před vyplutím na vodu a po ukončení úspěšné plavby.

Dále (pokud je čas), při závěrečné hostině se uspořádá velký rituál na místním obřadišti, zasvěceném odkazu slovanských bohů ve skanzenu.

Instrukce na loď

S sebou si vezmi co nejméně věcí, vše ať je zabaleno v pevném pytli. Věci v pytli zabalit do igelitových pytlů. Voda se dostane všude.

Nejzákladnější je ona minimalizace zavazadla. Sice tam musíš mít vše potřebné, ale ujisti se, že v něm nemáš žádné rozměrné křehké nebo těžké zbytečnosti. Samotný pytel se dá sice koupit přímo na lodě, ale je zbytečně drahý. Bohatě vystačí pytel z celtoviny. Například z vojenského výprodeje (mám taky takový) cca za 50,- Kč. Určitě několikrát naimpregnovat. Do pytle nedávat rozbitné věci. Pytle se nacpou na příď lodi, aby nepřekážely při plavbě, a přes ně se hodí plachta, aby nenamokly. Při rejsu se k nim dostaneš velmi špatně. Při jachtingu je velmi pravděpodobné, že na nich bude někdo sedět, nebo po nich šlapat. I proto drobné věci a ostatní, co budeš potřebovat u sebe, nechat určitě u sebe (cigarety, zapalovače, čokolády atd.). Zda si vzít s sebou mobil na focení či natáčení je na tobě. Já v žádném případě nemůžu zaručit, že nepřijde k úhoně. (Na druhé straně – ještě nikdo jej na palubě nerozbil, jen utopil.)

Určitě s sebou: Něco pod zadek (plášť, deka, kožešina, karimatka – velmi důležité!), šátek na hlavu nebo čepici, LH kostým (kalhoty, tunika, boty), nějaké teplé prádlo (pokud bude zima nebo bude pršet, kašleme na LH, hlavní je být v teple a suchý). Věci na spaní (deky, spacák), k tomu počítej i nějaké oblečení na spaní, to musí za všech okolností zůstat suché společně s věcmi, ve kterých budeš spát. Sandály – nejlépe se špičkou, baterku na svícení, PLÁŠTĚNKU s kapucí !!! (gumovou nebo silný igelit), bezprsté rukavice nebo pásy lnu, ať se ti rychleji zahojí ruce, miska, lžička, spacák – deku nebo plášť na spaní, opalovací krém (co nejsilnější), mazání na puchýře, hygienické potřeby, Kinedril!!! Ostatní dle vašich potřeb, ale musíme se tam vlézt.

Co se oblečení týče… Pokud nemáš LH (living history) kostým, stačí mít tuniku po kolena s dlouhými rukávy. Přepásat tenčím koženým páskem s jednoduchou přezkou a jednoduché kalhoty (střih jako u kalhot k pyžamu), jednobarevné. A na hlavu šátek (jednobarevný). Pro účely focení i běhání kolem lodi to stačí. Ovšem taky nemusíš mít žádné dobové oblečení – podmínkou to není, jak chceš.

Odkaz na článek o těchhle lodích a jejich názvosloví (článek je napsán jako školení českých posádek flotily Jarmeryka): http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=248&t=5507 

Články účastníků plavby:

http://sagy.vikingove.cz/plavba-na-lodi-historie-a-soucasnost/

 

 

 

.

This entry was posted in Nezařazené, Novinky. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *