Hody 2019 – Panenský Týnec

Oslava podzimní rovnodennosti – Panenský Týnec, 22.9.2019

aneb

Kruhy se spojily

FOTOGRAFIE Z OBŘADU  ZDE  (foto: Petr Hoffelner)

Léto skončilo a přichází podzim. Tak, jako kdysi dávno naši slovanští předkové dělali obřady pro poděkování plodnosti Matky Země, úrody, radosti ze života, třeba na Arkoně v Rujáně, chrámu Svantovíta, tak i my jsme se jali tuto pradávnou tradici a obřad do života vnésti.

Vláda bohyně světla a lásky Lady a také života Živy nyní bude slábnout a do našeho světa Jáv pomalu vstupuje síla bohyně Morany, bohyně smrti, podzimní bohyně Mokoš a boha Velese, vládce podsvětí.

První impulsy k propojení na oslavu Hody vznikly po vývoji mezi kruhy Libušinských kněžek, Hravých hlasů a Slovanského kruhu. Vznikla touha se propojit a udělat pro naše lidi krásnou akci, plnou zpěvu, tance a hlubokých prožitků. A tak jsme se jali díla společně chopiti.

 

Kruhy se spojily.

Pěvecký sbor Hravé hlasy pod vedením Luhawy svým nádherným zpěvem otevřeli brány prostoru a společně pak se Slovanským kruhem, Zdeňkem Ordeltem a Nami Marií Ladou, měli všichni možnost prožít si krásný obřad na počest naší matky země, domova, rodiny, přírody a přicházejícího podzimu.

Naše posvátné tance – chorovody nás vedli skrze prostor chrámu Panenského Týnce. Naše znovurodící se domorodá tradice, originální, česká již pěkně dýchá životem. Po společných modlitbách a propojení s vesmírem v chrámu, které vedla Bára Vrchlavská, jsme zakončili obřad modlitbami na nádvoří, s prosbami k vesmíru a matce zemi, pod záštitou Svantovíta, našim bohům jsme věnovali medovinu, kterou jsme dali ohni a zemi.

A přišly hody, společně jsme na ohni uvařili výbornou polévku. S velikou radostí jsme po dlouhém obřadu posilnili svá těla a již vířila hudba za pomocí našich i afrických bubnů.

Závěrečnou fází Hodů byla věštecká střelba. Stříleli muži, ženy a děti. Věštby nám ukázali, že síla můžů bude v novém cyklu posílena bohem Perunem, ženy budou posilovány a léčeny sluneční silou a děti mají od nás dostávat více lásky a pozornosti, aby vztahy byli zdravé a plné radosti.

 

Poděkování patří všem kdo akci vytvořili – Slovanský kruh, Hravé hlasy, Libušinské kněžky a také obecní úřad Panenský Týnec.

 

Požehnání všem v novém podzimním cyklu.

 

Sláva rodu!

This entry was posted in Co se stalo, Novinky, Oslavy. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *