Pozvánka na oslavu PODZIMNÍ ROVNODENNOSTI

Ruins of gothic church in Panensky Tynec, Czech Republic.

Podrobnější informace o akci

Již nyní můžeme cítit během dne, že světlé a plodné síly přírody již opět překonaly v přírodě svůj vrchol. Tak stejně jako každý rok přichází čas poděkování za všechny dary tohoto léta. Zároveň s tím nastává vhodná chvíle ke zvnitřnění a ztišení, abychom byli připraveni opět přivítat chladnou a temnou polovinu roku, jejíž hlavní vládkyně života a smrti Morana již o sobě dává v posledních dnech znát snižující se teplotou a ochránce v magické části roku – rohatý bůh Veles se pomalu připravuje na příchod do prostoru, aby chránil lidské pokolení.  Svátek podzimní rovnodenností série svátků, spadajících pod název Hody.

Na mnoha místech Čech, Moravy a Slezska se v tomto čase obnovuje slavení dožínek, jež jsou v podstatě světskou formou tohoto mystického svátku, jejíž konání záměrně zachováváme v astronomickém datu. Sdílejí se dary Země, v naší krajině hlavně chléb a jiné výrobky pocházející z obilí, které bylo základní plodinou vyživující naše těla v období zimy. Jedná se o bujarou oslavu hojnosti, avšak zároveň s ní přichází vhodný moment k zastavení a prožití vděčnosti za veškerou trpělivost Země s lidským rodem, uvědomění si vlastní křehkosti a zranitelnosti v našem současném rozkolísaném vztahu s všudypřítomnými přírodními a vesmírnými silami. Také je velmi vhodné pracovat s osobními záměry a nasměrováním své životní síly do smysluplných polí, rozlišit, které z našich činností potřebují přes zimu vyživit a co je dobré již s díky nechat odejít z našich životů.

Tento svátek byl u našich předků důležitým momentem, kdy kněží prováděli věštby pro účely komunity na zimu a volili se noví králové za pomocí rituálů a bojových her. Je to veliký svátek rodiny, komunity, přátelství, lásky a spojení s přírodou a předky. Pojďme si jej společně užít a projít branou času do podzimního času.

Příprava akce

 

Chcete přidat pomocnou ruku s přípravou? Přípravný tým se v Panenském Týnci setká již v 13:00. Můžete přivést trochu dřeva na oheň, pomoci s přípravou prostoru – čajové svíčky vítány, uvařit čaj pro tým, či malé občerstvení, pomoci s přípravou polévky pro účastníky, kterou budeme vařit na ohni a technické práce v prostoru.

 

Přípravu musíme stihnout do 15:00, kdy začne akce. Děkujeme za pomoc.

 

Co s sebou

* Dary pro duchy a oheň.
* Jídlo jako obětinu a ke společné hostině (chléb, koláče, ovoce, ořechy, ideálně z domácích zdrojů – co nejméně

odpadků), nápoje (voda a tradiční české nápoje – medovina, víno, pivo či slivovice), sladkosti…
* Byliny, vonné esence (šalvěj, pelyněk, pryskyřice a jiné).

*Dárky pro ostatní
* Ostatní předměty, které přijedou s vámi.
* Své osobní hudební nástroje.
* Čelovku, případně lžíci a hrníček, misku na jídlo.

 

 

 

Finanční přízpěvek

 

Finančním přízpěvkem podporujete organizátory v práci na obnově našich domorodých tradic. Tato nelehká, ale krásná činnost probíhá již přes 12 let a většinou je financována z vlastních zdrojů. Děkujeme ze srdce za vaši podporu, protože jinak to asi těžko dovedeme do zdárného závěru. Minimální částka za obřad je stanovena na 300,- kč, ale asi tušíte, že hodnota je mnohem větší, je to tedy na vašich možnostech.

Jsme jeden kruh a můžeme si pomáhat.

 

Sláva rodu.

 

 

Doprava

 

Tam:
autem – parkování v obci Panenský Týnec
autobusem – 12:40 odjezd z Praha, Nádraží Veleslavín, linka 109389 15

 

Zpáteční doprava do Prahy:
– autobusem – 19:16 odjezd z Panenský Týnec, linka 109389 48

 

Srdečně zveme a těšíme se…

Za Slovanský kruh, Zdeněk Ordelt

Kontakt:

 

Zdeněk Ordelt

 

tel: +420 603 509 654

mail: info@slovanskykruh.cz

 

 

 

 

 

This entry was posted in Akce, Kalendář akcí, Novinky. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *