Dušičkový průvod, Senohraby – Pozvánka

Dušičkový průvod – obřad uctění předků

Senohraby – Sobota 2. listopadu 2019 v 14:30 až 17:30

Vážení a milí,
zveme vás na malý dušičkový obřad, založený na přírodně-kulturní tradici, kterou jsme zdědili po našich dávných předcích.
Pojďme společně vesele a s lehkostí uctít naše zesnulé, jak bylo dříve zvykem, ve svobodné náruči přírody, která přijímá všechny, kdo ji cítí.
Vyjdeme s průvodem od staré lípy na vršku Senohrab, dolů z kopce až k řece Mnichovce a Husově kameni, kde si můžeme připomenout důležité hodnoty pro život a také pustit po vodě světelné lodičky pro naše předky a příbuzné, připravit pod stromy hostinu pro duchy a společně s nimi posvačit, zahrát jim a zazpívat 🙂
Akce je určená především pro rodiny s dětmi.

VÍCE O DUŠIČKÁCH:
Dušičky jsou důležitým a prastarým svátkem, tzv. dnem Návy (odvozeno od “náv”, což značí mrtvý). Tomuto svátku Odpovídá mu také keltský Samhain. Dnes jej známe jako křesťanský svátek, ale ten vznikl právě z obřadů našich slovanských a keltských předků. Anglické země slaví v tuto dobu Halloween (z angl. All Hallows Eve) který vzešel z keltské tradice.

Slované tento den vnímali také jako dobu, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Věřilo se, že duše zesnulých se v tento čas vracejí na zemský povrch, a naopak živí mohou navštívit podsvětí. Strážcem tohoto světa a jeho hranic je bůh podsvětí Veles, Morana hlídá všechny duše. Naše světy živých a zemřelých se v těchto dnech propojují, neboť hranice mezi nimi je otevřená. Bylo zvykem prostírat u večeře i pro zesnulé příbuzné, u kterých se čekalo, že přijdou rodinu navštívit. Tento pokrm se jim nechal na stole přes noc, když už šli všichni spát. Také vystavovali za oknem zapálenou svíčku, často ve vyřezané řepě (podobnost s americkými dýněmi a Halloweenem), která měla bloudícím duším mrtvých posvítit na jejich cestu. Den Návy je nejvýznamnějším původním slovanským svátkem předků, nicméně je povinností živých zvát své zemřelé předky nejen v tento den, nýbrž na každý svátek.

Dále lidé dodržovali zvyky jako je pečení cukroví ve tvaru rohů a tzv. kostí mrtvých, což byly malé bochánky chleba, které rozdávali pocestným pro zbloudilé duše. Také je pokládali na křižovatky, kde se setkávalo více cest, a na místa, kde lidé zemřeli násilnou smrtí nebo si život vzali. Podél cest byla položena též jablka. Tato místa byla osvětlena, aby kolemjdoucí věděli, že tento pokrm je pro zemřelé a nedopustili se tak krádeže potravy určené pro duše. Pro toto období bylo typické jíst pokrmy jako např. různé kaše, jablka, ořechy, med, vejce, tuříny, pivo, mošt, bylinný čaj. Lidé v tomto období také u sebe na ochranu nosili jehlu s větvičkou myrty, která sloužila k zabránění vstupu zlé duše do jejich těla. Dále se používaly rostliny jako máta, muškát, pelyněk, hadí kořen, kapradí, dobromysl, majoránka, starček, dub, zemědým, pcháč a bodláky, šípky. Také se traduje, že si příbuzní museli dávat pozor, aby u sebe nosili dobře chráněný nůž, jelikož by mohli poranit ostřím své předky, kteří je na cestě doprovázeli.

Co s sebou:
– Teplé slavnostní oblečení (bílé, červené), vítané jsou i MASKY (duchové, smrtky, víly, hejkalové, bojovníci, andělé, nadpřirozené bytosti 🙂
– plovoucí svíčky,nebo malé svíčky motané ze včelího vosku, které pošleme na lodičkách z kůry.
– Jídlo a nápoje – jako dar pro duchy, a také pro společnou hostinu (ne v plastových obalech – pokud možno v látkových sáčcích, voskovaných ubrouscích, sklenicích, dřevěných miskách apod.). Vítané budou termosky s teplým čajem.
– jednoduché hudební nástroje
– lucerničky/skleničky se svíčkami, se kterými si přinesete světlo pro své příbuzné domů
– dobrovolný příspěvek za organizaci a vedení akce

Obřadní průvod povede
a těší se na setkání
Nami Maria Lada

This entry was posted in Akce, Kalendář akcí, Novinky. Bookmark the permalink.

One Response to Dušičkový průvod, Senohraby – Pozvánka

  1. Carlos Casasola says:

    Hi, my name is Carlos, I am from Mexico, I have been living in Prague for two years, and I just realize about this ceremony you have here. I am really interested because we have something really similar called „día de los muertos“. If you don´t mind I want to come to experience this celebration.

    I want to know where is the meeting point, I just read that it is in the top of Senohrab hill, is it easy to find it?

    Dekuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *