Kračun – Mokřiny, Aš 22.12.2019

Obřad zimního slunovratu Kračun – Mokřiny, Aš 22.12.2019

Cesta k propojení duchem krajiny občas vede přes velice zajímavé a někdy nejednoduché situace. Ty ale přinášejí neočekávané chvíle, protože to, co lidi vždy spojovalo, dřímá v naší duši, v našem srdci. Když se nám podaří obnovit podmínky pro takové propojení, znovu se probudí posvátné spojení, které nás umí přenést do posvátného prostoru, ke spojení s duchem krajiny a její léčivé síly.

Byli jsme pozváni, abychom zažehli posvátný oheň slunovratu na místě, kde jsme před několika lety dělali pro naše přátele slovanskou svatbu. Místo se probudilo a lidé spojili síly, aby zažehli spojení s nově se vracející se tradicí našich předků.

Zimní slunovrat, který předchází vánočním svátkům, byl pro naše předky vždy velice důležitým bodem roku. Byl příležitostí k posvátnému setkání komunit, rodiny a poděkování za uplynulý rok.

Společně s Pavlínou Lorenzovou, ostaními zástupci obecního úřadu Mokřiny a přáteli jsme se pustili do přípravy obřadu, pohoštění a také ozdobení vánočního stromečku, který byl zasazen před kostelem a požehnán silami Země i Nebes. Zvláštní skutečností bylo, že zázemí pro akci nám poskytnul místní farář kostel a tak jsme vlastně spojili téměř nespojitelné a součástí slovanského obřadu se stává spolupráce s církví. To je naprosto jedinečná událost a myslím, že je to cesta, jak postupně navrátit tradici našich předků našemu národu. Bez tlaku a problémů.

Když přišli lidé a občerstvili se teplý čajem a lehkým jídlem, děti ozdobili vánoční stromeček. Pak jsme začali s obřadem. Naše přítelkyně Pavlína, zástupkyně obecního úřadu, nechala přivézt dřevo a postavit vstupní bránu ze dřeva na obřadiště. Tak mohli lidé projít přes vstupní bránu, kde byli rovnou očištěni, začli vytvářet kruh okolo velikého ohně, který jsme připravili.

Ten jsme poté také zapálili, aby se hned všichni ohřáli. Následovaly modlitby pro světové strany, živly, nebe a zemi. Mnozí si obřad užili, každý dle svých možností. Někteří do kruhu nechtěli, odmítavě kritizovali, co to děláme. Ale vždyť to je úplně v pořádku… Šlo nám o to, aby si to lidé mohli vyzkoušet. Propojení, jen ti, co to cítí… Vše vyléčil tanec a proslov s medovinou, přípitek na naše předky. Lidé zjistili, že se po dlouhé době skutečně propojili, a to je cenné. To byl a vždy je největší dar obřadu. Propojení lidí, kteří po tom touží, i s těmi, se kterými to normálně nejde.

Děkujeme velice Pavlíně za odvážnou organizaci této události a veškerou práci, kterou pro svou krajinu dělá. Pro Pavlínu a jejího chotě Petra jsme právě před 2 lety dělali krásnou slovanskou svatbu, během které se velice propojili s krajinou, kde žijí.

Její pozvání nám pomohlo přinést naše krásné tradice do západočeského kraje, Mokřin.

Také děkujeme městskému úřadu Aš za finanční a materiální podporu akce.

Večer obohatili nejen krásní lidé z Mokřin a okolí, kteří přijeli, ale také vystoupení s ohněm v germánakém stylu od našeho přítele Jaroslava – Memento Vivere. Jeho umění tvořit s ohněm ohromilo všechny.

Obřad vedli: Zdeněk Ordelt a Nami Maria Lada

Za Slovanský kruh, Zdeněk Ordelt

Sláva rodu!

 FOTOGRAFIE Z OBŘADU  ZDE

This entry was posted in Co se stalo, Novinky, Oslavy. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *