Koupala – letní slunovrat 21.6. 2022

Ohniště Braník, Praha

 

 

 

V dnešní době, kdy nastává síla změn a dynamických situací ve společnosti, je velice vzácné, když se můžete setkat s přáteli a zažít klidný kontakt s esencí našich původních tradic. Člověk si uvědomí, jakou hloubku naši předkové sdíleli. A také si uvědomí, jak je vzácné to, že se s touto hloubkou můžeme zase poznat.

 

Po mém dlouhém pobytu v Mexiku jsem si uvědomil, jak je naše tradice krásná, plná života a oproti divokému Mexiku v klidu. Příprava oslavy a obřadu letního slunovratu byla radostí, protože mi pomáhali přátelé, muži z naší organizace Slovanský kruh, z.s. a Slované – náboženská společnost Jakub Krejčíř a Lukáš Pajer. Ruku k dílu nakonec přidalo spousta dalších lidí, také dětí.

Práce bylo mnoho, abychom vše dobře připravili. Vyčistit prostor, ohniště, připravit všechny objekty pro obřad. Pak už se jen naladit a užít si proud mystiky vycházejí z naší země a našeho ,,kmene,,.

 

Lidé byli zvyklí přijet na oslavu letního slunovratu do lomu Špic u Nečína. Však kvůli suchům a nebezpečí požáru nám oslava nebyla dovolena. Tak jsme ji přesunuli do Prahy Braníku, na břeh Vltavy k ohništi Braník. Místo sice není tak přírodní jako Nečín, ale za to mnohem více tradiční, silné a historické. Vždyť veliká část našich dějin a mýtů se v tomto mestě odehrávala. A byli jsme u naší posvátné řeky Vltavy. Cítil jsem tam pod Branickými skalami přítomnost ducha kněžny Libuše.

Oslava byla velice klidná a hluboká. Protože jsme byli na posekané louce, nerealizovali jsme věštění z 9 bylin.

 

Začali jsme pracovat po úvodní přednášce rovnou s invokacemi předků, ducha místa, živlů a světových stran a úrovní stromu života. Ruku přidala i Monika Cholenská, která zahrála na fujaru a společně se ženami daly dary naší Vltavě.

Po úvodních modlitbách jsme zapálili posvátný kupadelský oheň, který nás celou noc provázel. Ten pomohli připravit muži. Ženy krásně vyzdobily oltář pro předky a připravily jej na obřadní oslavu.

Obřad letního slunovratu jsme u Vltavy dělali poprvé. A bylo to opravdu krásné. Mystická energie místa byla úžasná, naplněná energií sluneční síly, země ve formě Barandovských a Branických skal. Vltava vše zesílila a donesla plynutí a úchvatný pohled. Jediné, co nás asi rušilo, byl hluk aut a letadel.

 

Po modlitbám k slunečnímu Dažbogovi, Svantovítovi, Mokoši, Ladě, živlům, našim předkům a dalším bytostem z našeho panteonu, jsme se vrhli na tance a písně, vhodili jsme posvátné byliny do ohně a poprosili o přání, která jsme donesli v srdci. Také jsme požehnali ochraně díla Alfonse Muchy – Slovanská epopej, naší fundamentální a národní slovanské památky, kterou se paní Mucha Plocrová, vnučka slavného umělce snaží ochránit před špatným zacházením, již s naší podporou. Dali jsme do posvátného ohně ,,posvátné byliny,, i za to, aby již nastal mír Ukrajině.

 

Co bylo naprosto úžasné, že akci podpořil hudbou Petr Kohl s kolegou hrou na 5 ohromných gongů. My jsme je doprovodili na rytmické nástroje, bubny…byla to skutečná zvuková lázeň, krása zvuku gongů nás nesla do neuvěřitelné hloubky, byl to skutečný zážitek. Děkujeme.

 

Pak započaly posvátné koupele a hody u oltáře plného jídla.

Oslavu jsme drželi až do úsvitu a tak jsme naplnili poslání našeho obřadu, nechat vše staré za námi a společně vstoupit do teplého a krásného léta. A užili jsme si také neuvěřitelné množství humoru a poetických smyslných filosofických formací u našeho teplého ohně, který se občas změnil na malé varieté. Posvátná energie ,,Koupadel,, protkávala celý večer.

 

U posvátného ohně jsme také požehnali naší nově vzniklé společnosti Slované a skupinám, které již vznikly, na obřadu té Benešovské, za kterou dorazili její zakladatelé Gábina a Petr Špachtovi i se svými kouzelnými dětmi.

 

Moc se těšíme na oslavu Dožínek, ale i na nadcházející mezinárodní festival domorodých kultur Rodokruh pod Kunětickou horou, na který jsi všichni srdečně zváni.

 

Díky všem, kdo na obřad přišli a podpořili tam pokračování naší lokální přírodní tradice.

 

Sláva létu a našim předkům za vedení!

 

Zdeněk Ordelt

 

Slované – náboženská společnost

Slovanský kruh, z.s.