Výuka metodiky – Slovanský okruh svátků během roku pro děti – Středisko volného času TYMY v Holešově, Zdeněk Ordelt

 

Moje návraty na Moravu, kde jsem se narodil, jsou pro mě vždy radostnou událostí. Nyní jsem se sem dostal unikátním způsobem. Moje přítelkyně, česká cestovatelka Karolína mě jednou pozvala na výuku šamanské indiánské kultury na tábor pro děti. Ten vedla paní Jarka, která má indiány moc ráda a tak jim věnuje celý tábor. Celá spolupráce nám velice sedla, našli jsme v naší práci hluboké souznění. Děti byly spokojené a indiánské tradice si moc užily. Na táboře jsem paní ředitelce Jarce prozradil, že se nyní zabývám hlavně renovací naší původní přírodní tradice. Program pro děti se jí moc líbil a tak jsme se dohodli, že to zkusíme u ní ve Středisku volného času TYMY, které je krásnou soukromou školou pro děti. Metodiku pro 1. stupeň základních škol jsme vyzkoušeli v úspěšném projektu dětského klubu ,, Poznej svou vlast,, v ZŠ Školní v Praze. V roce 2019/20 jsme učili děti naše lidové obyčeje a okruh slovanských obřadů/ svátků, převedený do uměleckých, kreativních činností a her. Rozvíjení měkkých dovedností je pole, které naše slovanská mytologie, pohádky a další umělecké útvary velice podporují.

 

Byla pro mě tedy veliká čest a radost, že jsme mohli začít se vzdělávacím projektem pro učitele a děti v rámci našich domácích tradic znovu. Výuku a čas her jsem si s dětmi velice užil. Slovanské tradice jsou velice podobné svým přírodním obsahem těm indiánským. Proto jsme si program velice užili.

 

Výuka učitelů školy je rozfrázována minimálně do 4 cyklů, dle ročních období. Děje v přírodě těsně souvisí s posvátným kalendářem našich předků. Okruh okolo 90 ti slovanských ročních obřadů je skvělým programu, kde se děti mohou vzdělávat a rozvíjet své schopnosti.

 

Celodenní školení učitelů, jsme zakončili výukou tanců Chorovody, které jsou naše nejstarší dochované kruhové tance. S písněmi o Živě, či Ladě, které známe jako bohyně ze slovanské mytologie, tance nabraly na veliké síle.

 

Jsem moc rád, že naše dlouholetá práce měla plody a o ty se s radostí dělíme se skvělými lidmi, učiteli, kteří vedou naše děti k harmonickému a zdravému růstu směrem k jejich dospělosti. Moc se těším na další setkání a výuku Centru volného času TYMY, kam mě paní ředitelka Jarka pozvala.

 

 

S úctou, Zdeněk Ordelt

Slovanský kruh, z.s.

Slovanská Obec Praha