Zdeněk Ordelt pokračuje s výukou slovanských tradic a metodiky našich lidových obyčejů pro školky a školy,

NAŠTĚSTÍ, lesní klub Kamýk, 12. září 2022.

 

 

Když jsem byl na festivale Zázračná planeta země v Bečově nad Teplou, potkal jsem se tam s mnoha velice zajímavými lidmi. Byla mezi nimi i učitelka a průvodkyně z lesní školky Kamýk, Sylvie, se kterou jsme se dali do řeči na téma vzdělávání dětí a našich tradic. Měl jsem na festivale mimo jiné, také přednášku na téma obnovy slovanských tradic ve společnosti i ve školách. Se Slovanským kruhem máme za sebou úspěšný projekt ,,Poznej svou vlast,, , v rámci kterého jsme vzdělávali děti prvního stupně v ZŠ Školní, v Praze, Braníku a hodně objevný, první projekt školky s čistě slovanskou a přírodní tematikou ,, Laděnka,, v Praze – Libušín. Tyto projekty přinesly naše slovanské a keltské tradice oficiálně do školství. Bylo to v roce 2018 – 19. A proč je vzdělávat děti o našich kořenech tak důležité? Aby neztratili své pevné a zdravé spojení se svým domovem.

 

Je totiž jisté, že naše původní (pohanské) tradice, které byly v minulosti základem naší duchovní kultury, téměř vymizely. Jejich obnovu, stejně jako etnografové z 19. a 20. stol. ,,národního obrození,, dnes vidím, jako klíčový krok k obnovení zdravého spojení s naší zemí a naším kmenovým, etnickým vědomím.

 

Proto pro mě každý takový impuls, kdy můžu naše tradice vyučovat, naplňuje hlubokou radostí. S průvodci NAŠTĚSTÍ, lesního klubu a jejich dětmi jsme si užili výuku letně-podzimního cyklu slovanských obřadů. Je to radost vidět znovu ožívat moudrost, kterou do naší země naši předkové přinesli a ze které naše dnešní kultura vyrostla. Osa slovanských, keltských a jiných svátků zase znovu může vytvářet základní pilíře výukových okruhů ve školkách i školách, což můžeme považovat za renesanci našich původních duchovních, ale i šamanských tradic.

 

Díky za skvělé chvíle se zakladateli a průvodci lesního klubu v Kamýku, která je na neuvěřitelně nádherném přírodním místě u šumavských hor. Pro děti skvělý prostor pro osobní rozvoj a propojení s naší jedinečnou zemí.

 

 

Report napsal: Zdeněk Ordelt

Slovanský kruh, z.s.

Slovanská Obec Praha