Hloubětínské slovanské Hody 28.9.2022

 

 

V tomto čase, kdy se děje ve světě tolik náročných věcí, jsou všichni rádi, když se můžou sejít u něčeho příjemného a nasát kulturní atmosféru, plnou zábavy, vzájemné přítomnosti a třeba i naší pradávné i současné kultury.

 

Slovo dalo slovo a s vedoucí kultury na Praze 14 Kateřinou Blažkovou a vedoucí volnočasového centra H55 v Hloubětíně Zdenou Rudolfovou, jsme se dohodli, že uspořádáme pro veřejnost akci, kde budou mít návštěvníci všech typů generací možnost zažít atmosféru původní slovanské slavnosti Hody. Naši dávní předkové při tomto svátku okolo datumu 28.9., který se mohl lehce posouvat slavili hojnost úrody, spojení a přátelství své komunity. Dále také volili nového krále.

 

I když byl státní svátek, byli jsme rádi, že jsme mohli takovou akci zažít. Posdílet moudrost našich předků se širší veřejností. Na akci jsme připravili náhled na slovanské aktivity během svátků, jako jsou právě Hody. Akci jsme začali přednáškou o slovanských obyčejích během Hodů. To přednášel Zdeněk Ordelt. Druhou část přednášel Jan Kroča a týkala se kultu sv. Václava. Jeho téma je s datumem Hodů, kdy u našich slovanských předků probíhala volba krále, přímo spojená.

Po přednášce začala celá plejáda aktivit, které připravil Slovanský kruh, z.s. ve spolupráci s centrem volného času H55 a Kulturní14Praha. Byli jsme potěšeni velikým množstvím účastníků. Ti zažili tradiční přivítání chlebem a solí, tradiční slovanské zapálení ohně pomocí křesadla, očistu bylinným kouřem, střelbu z luku, věštění z Run, umění věštění ze včelího vosku, možnost vykovat si něco pěkného u kováře, bylinnou čajovnu, teplou medovinu. Spoustu legrace si užili u přetahování s lanem. Rodiny s dětmi si pak u ohně v klidu opekli buřty a užívali si vzájemnou přítomnost v krásném prostoru centra, kde bylo také připravené občerstvení a posezení pro návštěvníky.

Pro děti jsme měli připravenou bojovku, kde si mohli postupně projít všemi disciplínami a získali tak mnohé nové dovednosti. A děti doslova zářily radostí a všechny činnosti procházely s velkým nadšením.

Návštěvníci akce si také vyzkoušeli náš tradiční kruhový tanec – Chorovod. Ten si všichni moc užili, opět i děti, které asi bavil nejvíce.

Byli jsme překvapeni, kolik lidí akci navštívilo a tak už se moc těšíme, až ji pro obyvatele Hloubětína budeme moci zopakovat. Poděkování patří všem, ale také skvělému a přátelskému týmu centra H 55 a Slovanskému kruhu, který akci dovedl takto připravit. Naše poděkování patří také Daně Horákové z Hloubětína, která nás na místo dovedla a se všemi seznámila. Spolupráce donesla všem spoustu radosti.

 

Článek napsal: Zdeněk Ordelt

 

Akci připravili:

 

Slovanský kruh, z.s.

Slovanský Obec Praha

Centrum volného času H55

Praha14kulturní