Vážení přátelé,

přijměte pozvání na oslavu a obřad věnovaný příchodu jara. PROVODA je jedním z mála střípků, jež nám zbyly po naších předcích, až do dnešních dnů. Jedná se v podstatě o ukončení starého a započetí nového. Vyhodíme Moranu, symbol smrti a vezmeme Kočičky, symbol života.

Co nás čeká:

– Ukončení zimy

– Přivítání jara

– Slovanské písně a tance, hostina

Co s sebou:

– Červené pentle

– Jídlo a pití

– Vhodné oblečení

– Hudební nástroje

Tato akce je vhodná pro rodiny s dětmi.

Jarní rovnodennost, u nás zvanou Provoda, slavily národy po celém světě, nejen Slované, ale také Keltové, Germáni, Mayové, Řekové, Římané…

Začátek nového zemědělského roku doprovázel mýtus o mladém Jarovítovi (Jarilovi), který na koni přijíždí bojovat se zlým Zmejem (drakem). Úkol splní, a tak se příroda probouzí a začíná znovu rodit.

Název Provoda pochází ze zvyku, kdy se „vyprovázela“ Morana, představitelka smrti a zimy, jejíhož konce se lidé už nemohli dočkat, a proto se jí symbolicky zbavovali. Průvod vynesl Moranu za vesnici, kde jí jako symbol smrti, nemoci a bídy hodil do vody (popř. svrhnul ze skály). Zpátky pak dívky přinášely rašící větvičky, zdobené pentlemi, kterým se říkalo „líto“, a které symbolizují příchod Vesny, bohyně jara, která je snoubenkou Jarovíta. S těmito opentlenými větvičkami chodil průvod od domu k domu a ohlašoval konec zimy. Oslavy pak trvali mnoho dní a říkalo se jim též „Veliké noci“. Velikonoce nejsou tedy nic jiného, než obdoba tohoto svátku.

Pomlázka a kraslice jsou také pohanské zvyky. Mladé pruty předávají svojí omlazující sílu. Jde o šlehání metlami z vrbových proutků a tento zvyk využívá magických vlastností jarních ratolestí. Mrskali se navzájem všichni, muži, ženy, chlapci i dívky. Sílu tohoto zvyku dokazuje i to, že se udržel do dnešní doby, byť pozměněn. Vajíčka byla pro naše předky symbolem znovuzrození, životní síly. Původně se barvila jen plná vejce (vyfouknutá ztrácejí svůj význam). Používala se hlavně červená barva, která je symbolem krve (života) a slunce a hned další den je delší, než noc, tedy vítězství slunce.

Vítá se Matka Země, Mokoš, princip života a plodnosti. K tomu se používají kvetoucí větvičky Vrby jívy, zvané Kočičky – symbol jara. Tyto větvičky se zapichovaly na okraj záhonů, zahrad a polí a v tento den se nesmí pracovat se zemí. Uklízet doma se naopak musí.

 

Obřad povedou:

Svatava Kollmannová

předsedkyně Slovanské obce Praha – Stodůlky

Jakub Krejčíř

předseda Slovanské obce Praha – Vinoř

 

Obřad pořádá:

Krajská Slovanská obec Praha

Slovanský kruh, z. s.

 

Obřad začíná v pondělí 20.3.2023 v 18:00.

Přípravy od 16:30.

 

Doporučený příspěvek: 400,- Kč

(příspěvky budou použity na úhradu nákladů na oslavu a také podpoříte naše organizace v dalším rozvoji a výzkumu našich tradic)

 

Jste srdečně zváni do posvátného kruhu.

Těšíme se na Vás,

Sláva rodu.