Kdy: 30.4.2023 ve 14h

Kde: Vinořský park, Praha

Vážení přátelé,

přijměte pozvání na oslavu a obřad věnovaný mystickému spojení mužské a ženské energie a plodivé síly přírody. NOC OHŇŮ je významný slovanský svátek, který je čtvrtícím dnem mezi Provodou a Koupadly, tedy jarní rovnodenností a letním slunovratem. Půjde o pálení ohňů, které mají ochrannou funkci. Oheň symbolicky představuje slunce. V tento čas je už vláda Morany, období temnoty a zimy, nadobro za námi a je tu plodné období pod ochranou Vesny, Živy a Svarožice.

 

Co nás čeká:

– Stavění májky

– Vykřesání ohně

– Slovanské písně a tance, hostina

 

Co s sebou:

– Jídlo a pití

– Vhodné oblečení

– Hudební nástroje

 

Tato akce je vhodná pro rodiny s dětmi.

Noc ohňů se u nás dodnes objevuje jako „Pálení čarodějnic“, kde se traduje, že se slétávají čarodějnice a provozují magické (a erotické) rituály. Ve skutečnosti byly čarodějnice léčitelky či babky kořenářky, které v tento den slavily plodnost Matky přírody. Proto se do vzduchu házejí zapálená košťata, aby odehnala temné síly.

Noc ohňů je originální mystickou oslavou plodnosti. Pro očištění všeho a načerpání energie je použita síla ohně, který spálí vše staré, nepotřebné, zlé a zažehne nové, prospěšné, dobré, co nás bude provázet až do zimy. Ohně se pro získání síly přeskakují, obcházejí, případně se prochází mezi dvěma ohni, košťata se v nich zapalují a pak se s nimi krouží. Z kopců se pouští hořící kola, která reprezentují putující slunce. Hlavní nadsmyslnou symbolikou je stavění májky, spojení mužské a ženské energie, které také představuje propojení polarit, síly koruny a kořenů stromu života – Veledubu, tedy nebes a podsvětí, kde sídlí božská moc.

Staví se „obecní“ májka, strom, zpravidla břízka, z něhož visí věnec na čtyřech pentlích, znázorňující čtyři světové strany. Máj je lásky čas a to jak pro přírodu, tak pro lidi – pro páry, které se za dob našich předků chodily milovat do přírody. Mladíci stavěli májky pro své milé, před jejich okny. Spojení kmene stromu a kruhu (věnce) je vyjádřením spojení muže a ženy. Přijďte s námi oslavit svátek plodnosti, lásky, rodiny a dětí u ohně.

 

Obřad povedou:

Marianna Gorroňová

Členka krajské Slovanské obce Praha

Jakub Krejčíř

předseda Slovanské obce Praha – Vinoř

 

Obřad pořádá:

Slovanská obec Praha – Vinoř

Slovanský kruh, z. s.

 

Obřad začíná v 14:00.

Přípravy od 12:00.

 

Doporučený příspěvek:

Kč 400,-

(příspěvky budou použity na úhradu nákladů na oslavu a také podpoříte naše organizace v dalším rozvoji a výzkumu našich tradic)

 

Jste srdečně zváni do posvátného kruhu.

Těšíme se na Vás,

Sláva rodu.