Kdy: 21.6.2023 17h

Kde: Ohniště Braník, na břehu Vltavy, u bývalých ledáren v Braníku

Vážení přátelé,

přijměte pozvání na oslavu a obřad letního slunovratu. KOUPADLA jsou jedním z nejvýznamnějších přírodních oslav roku.

 

Co nás čeká:

– Pletení věnečků a zdobení prostroru

– Sbírání bylin a věštby

– Posvátné, očistné koupele

– Slovanské písně a tance, hostina

 

Co s sebou:

– Jídlo a pití

– Vhodné oblečení

– Hudební nástroje

– Pentle na zdobení

 

Tato akce je vhodná pro rodiny s dětmi.

 

Koupadelné svátky jsou oslavou letního slunovratu. Jak jejich název sám napovídá, jejich tématem je voda a očista vodou. Lidé skončili senoseč a čekalo se na žně, tedy čas na odpočinek. Před tím je potřeba obřadně zabezpečit zdárný průběh léta, tím zajistit úrodu a načerpat živou sílu, která je tou dobou v přírodě hojně.

 

V průběhu oslav se pálí ohně a provádí se obřadní koupel. Nevázané veselí probíhá z upřímné radosti ze života. Letní slunovrat je protipólem zimního slunovratu, tedy chaos a řád. Nedodržují se pravidla, aby si od nich lidé odpočinuli a uvolnil se řád věcí.

 

Letní slunovrat je oslavou slunce ve vrcholném období jeho vlády, v nejdelší den v roce. Od Koupadel se opět prodlužuje noc, a proto je tento den příhodnou možností načerpat sílu. Oslavují se božstva spojená se sluncem a ohněm, Svarog, Svarožič či Dažbog, také bohyně Mokoš a bůh Perun, jehož síla stále narůstá.

 

Smyslem svátku je zajištění zdárné úrody skrze vláhu přivolanou koupelemi, teplo přivolané ohni a plodnost přivolanou sexuální nevázaností. Dalším důležitým prvkem je čarování, magie a sběr devatera bylin. Pletou se věnce, přeskakují se ohně. Koupel v tento den byla považována za obzvláště očistnou a blahodárnou pro zdraví na celý rok. Je však třeba vodu pro obřadní koupel začarovat.

 

Magie ovšem nekončí jen u ohně a vody, také v podzemí se dějí zázraky. Otevírají se hory s poklady. Kdo do podzemí vstoupí, stráví zde celý pozemský rok, který zde uplyne za jediný den. Významnou bylinkou je Třezalka tečkovaná, oblíbené jsou také netřesky pro věštbu zdraví a dále kopřivy, které jsou v tento den obzvláště mocné. Hledá se zlatý květ kapradí.

 

Obřad povedou:

Svatava Kollmannová

Předsedkyně Slovanské obce Praha – Stodůlky

Jakub Krejčíř

předseda Slovanské obce Praha – Vinoř

 

Obřad pořádá:

Krajská Slovanská obec Praha

Slovanský kruh, z. s.

 

Obřad začíná v 17:00.

Přípravy od 16:00.

 

Doporučený příspěvek:

Kč 400,-

(příspěvky budou použity na úhradu nákladů na oslavu a také podpoříte naše organizace v dalším rozvoji a výzkumu našich tradic)

 

Jste srdečně zváni do posvátného kruhu.

Těšíme se na Vás,

Sláva rodu.