Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Jezerka (z cyklu „Probouzení slovanských hradišť zvukem“)

4.12.2017 : 18:00 - 20:00

Milí přátelé dávných tradic,

naše Čechy skrývají mnoho slovanských hradišť a kultovních míst, která se svojí atmosférou a energií vyrovnají obřadním místům celého světa. Pojďte je s námi poznat a probudit!

Kdy: pondělí 4.12.2017  v 18:00
Kde: park Na Jezerce, sraz pod platanem u Divadla Jezerka

FB událost: https://www.facebook.com/events/713530329024790/

platan-javorolisty-v-parku-jezerka

Máme za sebou práci na hradišti Budeč, na Vyšehradě a na hradišti Děvín. Všechna tato místa se velmi silně vztahují k slovanskému kněžství, velmi silně zastoupenému ženami. Dalším místem v pořadí je údolí Jezerka, dnes poněkud zapomenuté, avšak kdysi velmi důležité zákoutí na pomezí Nuslí a Pankráce.

Na místě opět proběhne krátká přednáška, rituální otevření místa a společný zpěv, skrze nějž necháme promluvit “ducha místa”.

Jezerka

Údolí Jezerka v pražských Nuslích bývalo posvátným hájem, kde se před nástupem křesťanství scházely slovanské kněžky Libuše. Dodnes najdeme v parku pramen, který je zčásti svedený do podzemí. Kdysi tady ale protékal potok, napájející soustavu jezírek, využívaných k rituální očistě před obřady, které zřejmě bývaly hezky bujaré. I názvy okolních ulic, Na Veselí, na Radosti a na Rozkoši, odrážejí vzpomínky na extatický charakter dávných slovanských rituálů.  K Jezerce se vztahuje i řada pověstí, podle kronikáře Kosmy zde kněžna Libuše, sídlící na sousedním Vyšehradě, korunovala knížata původních pohanských slovanských kmenů. Historickým faktem je skutečnost, že vodu zdejšího pramene odvádělo už ve středověku dřevěné potrubí přímo na Vyšehrad.

V 19. století se park Jezerka, plný starých stromů, stal oblíbeným cílem nedělních výletů Pražanů s populárním výletním hostincem. Ten dnes slouží jako divadlo. My se sejdeme u starého velkého platanu pod divadlem. Zazpíváme místním bytostem a duchům místa, kteří jsou dnes sklíčení okolní výstavbou. Vždyť zdejší pramen sbírá vody v podzemí pankrácké pláně, dnes osázené nejvyššími pražskými mrakodrapy. Jezerka tak zůstává vzácným místem síly a starých tradic uprostřed rušného velkoměsta.

Oceníme příspěvek za naši práci, doporučené vstupné jest 150 kč.

Akci povedou Jan Kroča, Zdeněk Ordelt a Nami Maria Halingten.

slovansky_kruh_logo400

 

Details

Date:
4.12.2017
Time:
18:00 - 20:00

Organiser

Slovanský kruh

Venue

park Na Jezerce
Praha 4, + Google Map