Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

OSLAVA svátku Kračun (zimní slunovrat)

22.12.2015 : 15:00 - 20:00

Kracun_2015_pozvanka

Srdečně vás zveme na oslavu zimního slunovratu – slovanského svátku Kračun…

Kdy: 22.12.2015 od 15:00 hod. ( sraz nahoře na hradišti )

Kde: hradiště Závist, Praha – Zbraslav

 

Je zimní čas a krajinou vládne duch zimy. Bohyně Morana svými ledovými prsty uspává přírodu a pomalu přichází čas zimního slunovratu.

Přijměte pozvání na ceremonii Kračun, kde podle tradice našich předků společně oslavíme momenty, kdy se rodí nové slunce a to staré odchází. Tento zrod ovlivní celý následující rok, jaké události budou přicházet a jak se nám bude dařit. Naše společné modlitby zasejí semínka naděje do nového ročního cyklu.

V tomto čase, přibližně 14 nocí (z nichž první je ta slunovratová) ještě nedochází k prodlužování dnů. Jedná se o takzvané Noci běsů, chaotickou dobu nejistoty, kterou lze vnímat rozdílně od celoročního plynutí času. Je to čas „stojícího slunce“, období, kdy běsové táhnou krajem a oživují stinná zákoutí našich myslí. Vše, co potlačujeme, odmítáme, veškerá nahromaděná psychická zranění, obavy, pochyby, strach, nenávist …

Pro nás Slovany je to příležitost se se svými běsy setkat tváří v tvář, znovu je prožít, a tím se od nich osvobodit, a získat případně i jejich sílu, která, nově spojená s naší vůlí, nám spíše již slouží, než aby nám jakkoliv škodila nebo od vůle oddělená směřovala proti našim záměrům. Tuto možnost lze prožít právě o zimním slunovratu v našem Kruhu. Budeme tak blíže podstatě Všehomíra, zprostředkované obdobím vlády bohyně Morany.

Čas zimního slunovratu je obdobím počátku nového cyklu. Zde z beztvarosti nabývají věci tvar. V lůně temnoty rodí se světlo, stejně jako jsme byli počati i my. Ze tmy světlo vzchází, Dažboh se rodí.

O přísluní pak dochází k přelomu času, ztišení se a uvědomění si jemných souvislostí v rámci koloběhu života i Všehomíra.

 

Co s sebou:

Obřadní oděv, máte-li.

Bubny, chřastidla, tamburíny, rolničky… vše, co dělá dunivý i chřestivý zvuk.

Jako součást část oděvu nebo jako nástroje vydávající zvuk můžete mít kosti, rohy, drápy, zuby, lebky, kožešiny… Vše, co souvisí se smrtí, divokostí.

Barvy pro nalíčení tváře do běsovské podoby. Čím strašidelnější, tím lepší. Dobré jsou i škrabošky či masky, nejlépe z přírodních materiálů, navozující „běsovskou“ náladu. Inspirací mohou být čerti, kteří s tímto obdobím souvisí a kteří byli přesunuti do područí jiné tradice.

Louče, lampiony, lampičky, petrolejky, čelovku… aby běsové potmě nezabloudili 🙂

Medovinu jako úlitbu i jako prostředek k částečnému uvolnění se. Bude podávána v přípitkovém množství.

Jídlo pro obětinu i pro hostinu. Na hostině se nedoporučuje jíst střídmě, podle starého zvyku se jí, co to jde.

 

Přibližný program:

15:00 hod. setkání nahoře na hradišti pro přípravu ohně

17:00 hod. setkání pro přípravu místa obřadu – žertvy

17:45 hod. úvodní slovo k Slovanskému kruhu

18:00 hod. Průvod účastníků převlečených za běsy krajinou, propojení se s prostorem, naladění

* začátek obřadu

* Písně v kruhu

* hostina

 

Akci organizuje : Slovanský kruh

Váš ceremoniář : Petr Dragel Vosátka

Details

Date:
22.12.2015
Time:
15:00 - 20:00

Organiser

Slovanský kruh

Venue

hradiště Závist
Praha - Zbraslav, + Google Map