Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

OSLAVA svátku Kupadla

20.6.2015 : 16:00 - 22:00

Pozvanka_Kupadla_2015

 

Kupadla je oslava Slunce. V tento den je Slunce na obloze nejdelší dobu, a je tedy nejkratší noc. Léčivá síla Slunce je propojena s uzdravující mocí vody. Naši předkové slavili tento svátek pro zajištění zdárné úrody – vláhou přivolanou koupelemi a teplem přivolaným ohněm. Také to byl svátek plodnosti. Dívky vázaly věnce z devatera bylin, a těmi se potom zdobily nebo je posílaly po vodě, aby je zachytil nějaký mládenec a ony se dobře provdaly.

Ceremonie bude vedena v srdečném duchu, který by tomuto druhu akcí neměl chybět.

Co s sebou:
– Akce bude společná, tedy všichni budeme připravovat ohniště a pomáhat se dřevem.
– Nějaký kousek dřeva (který bude plavat) se svíčkou.
– Protože součástí ceremonie bude i koupel, je vhodný ručník.
– Dar pro duchy, oheň a síly léta, se kterými budeme v kontaktu.
– Jídlo, oblíbené nápoje jakéhokoliv druhu (může být i medovina, víno, či pivo, slivovice – české tradiční nápoje), sladkosti, byliny, vonné esence (šalvěj, pelyněk, pryskyřice a jiné) a ostatní objekty. Vše bude sloužit jako dar duchům a také jako pohoštění pro všechny, kdo na ceremonii přijdou.
– Svoje osobní hudební nástroje.
– Čelovku, případně lžíci, hrníček a misku na jídlo.
– Může být i slavnostní oblečení.

Další informace:

Přípravy ceremonie budou probíhat během sobotního odpoledne (cca od 16 hod). Samotná ceremonie bude začínat v 19:00 zapálením ohně. Jestliže nepomůžete s přípravami, přijďte, prosím, včas alespoň na úvodní část ceremonie v 19:00, jinak byste mohli narušit celý průběh ceremonie a rušit tím i ostatní. Na akci je možné vzít s sebou i děti. Na místě je možno přespat ve vlastním stanu. Já budu na místě už od pátku – pokud byste měli chuť rozjímat a pohovořit si, je možné dorazit už v pátek.

Spojení a setkání:
Ze Skutče směr Leštinka. V obci Leštinka odbočíte první možnou odbočkou do kopce doleva. Za obcí dojedete k torzu baráku (po levé straně) a trafostanice (po pravé straně). Hned potom následuje vhodné místo na zaparkování. Vy budete pokračovat po cestě dále až k parkovišti potápěčského lomu.GPS N 49°50.498′, E 15°58.367′ http://mapy.cz/s/hVmx Odtud odbočíte vpravo po červených fáborkách až na místo ceremonie. GPS N 49°50.314′, E 15°58.313′ http://mapy.cz/s/hVmZ

Od 19 hod nebudu zvedat telefon, protože povedu ceremonii. Ti, kteří přijdou později v průběhu ceremonie, nebudou již vpuštěni do kruhu. To bude pozdě příchozím umožněno až po zahajovací části, tak, aby to nerušilo průběh a ostatní, kteří přišli včas. Děkujeme za pochopení.

Odpovědná osoba: Antonín Nosek (tel: 777 621 771)

Akci pořádá Oko Bohů společně se Slovanským kruhem.

Details

Date:
20.6.2015
Time:
16:00 - 22:00

Venue

zatopený lom u obce Leštinka (Skuteč u Chrudimi)
Skuteč u Chrudimi, + Google Map