Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Provoda 2020

21.3.2020 : 16:00 - 18:00

Provoda – oslava jarní rovnodennosti Slovanského kruhu – tentokrát u Lechova kamene v Kouřimi

Zveme na Obřad jarní rovnodennosti, který Slované nazývali Provoda a Keltové mu říkali Ostara. O tomto klíčovém svátku “Kola roku” je noc stejně dlouhá jako den a začíná jaro i první astrologické znamení Berana.
Slovanský obřad se uskuteční u mýtické skály Lechův kámen na hradišti Kouřim u Českého Brodu v sobotu 21. března 2019 od cca 16:00, příprava, do které se můžete aktivně zapojit, se koná už od 15:00.
Obřad netradičně povedou tři muži – Honza, Dragel a Lukáš ze Slovanského kruhu.
O hudební doprovod se postará slovanská kapela Svaga ve složení Nami Maria Lada a Zdeněk Ordelt.

Doprava:
Dopravu si každý účastník zajišťuje sám, pozor, na hradiště se nedá zajet autem, doporučujeme bezplatné parkování na náměstí v Kouřimi a pak dojít cca 10 minut pěšky po žluté značce směr hradiště Stará Kouřim (pozor, za mostem se značka rozděluje, jděte po ní vzhůru do kopce k Lechovu kameni)

Co s sebou:
Syrová nebo vařená slepičí vejce na posvěcení (ne z klecového chovu), jídlo a pití na společnou hostinu (ideálně bez masa z velkochovů), bubny a další původni hudební nástroje, teplé oblečení (nejlépe bílé nebo s lidovými a domorodými motivy), svíčku ve sklenici, svítilnu, tašku na své odpadky

Doporučený příspěvek:
300 Kč na organizační a materiální náklady organizátorů

Není zapotřebí se přihlašovat, klidně rovnou doražte a pozvěte i své blízké.
Jen pejsky raději nechte doma.

Proč jsme pro obřad tentokrát vybrali Lechův kámen na hradišti Stará Kouřim?

Jedná se o energeticky příjemné místo a jedno z nejstarších kultovních center v Čechách, kde se ještě před příchodem Slovanů postupně vystřídalo 7 starších archeologických kultur včetně Keltů. Nechybělo mnoho, a hlavní město Čech mohlo vzniknout právě zde, na Staré Kouřimi, jednom z největších a nejvýznamějších slovanských hradišť u nás.
Pokud dorazíte k hradišti dříve, doporučujeme individuální prohlídku kultovního Libušina jezírka a také akropole, kdysi zasvěcené Svantovítovi.
https://kolinsky.denik.cz/zpravy_region/skryva-lechuv-kamen-u-kourimi-poklad-kazdy-se-muze-sam-presvedcit-20180904.html

Details

Date:
21.3.2020
Time:
16:00 - 18:00

Venue

Kouřim