Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Velesova OSLAVA předků

2.2.2016 : 16:00 - 20:00

Srdečně vás zveme na Velesovu oslavu předků…

Kdy: úterý 2.2.2016 v 16:00

Kde: NPP Požáry, Řeporyje – Praha 5 – původně důlní údolí mezi krásnými skalami (fotografie tohoto krásného místa si můžete prohlédnout ZDE)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Touto oslavou chceme uctít zimu pod nadvládou Morany i spoluvládce tohoto času Velese, stejně jako vyjádřit úctu a vděčnost předkům, hrdinům a celým rodům naší krve. Zima bývá v tomto čase v polovině své síly a krajina spí. Ne však všichni v ní – příroda se probouzí prvním bahněním ovcí. Někteří z nás jsou stále ještě ponořeni v sobě, v hloubce, i když skrze další první záchvěvy života tušíme možné brzké probuzení a příchod Jarovíta s Vesnou předznamenaný prvním zahřměním Perunovým.

Stejně jako v podzimním Dni světa Náv se lidé setkávají i v tomto čase, aby se spolu modlili za své předky, již jsou právě ti, kdo nám pomohli na tento svět… Toto setkání bude také příležitostí pozdravit síly, které v této době vládnou v přírodě nebo je očekáván jejich příchod, a propojit se s jejich posvátnou podstatou. Bude to hlavně síla vládce „dolního světa“ našich předků a mocného ochránce stád a dobytka Velese a objetí bohyně zimy a smrti Morany, která svou přítomností dává zemi, půdě, rostlinstvu ale i živým tvorům prostor, aby po její vládě přišel nový životní cyklus. Dostaneme se do kontaktu se starými silami Slovanů, společně si užijeme krásný čas v přírodě u posvátného ohně a spojení s naší vlastní duchovní tradicí. Bude-li dáno, uslyšíme z oblohy také první zvuky příchodu pána vláhy a síly, Peruna …

 

MHD spojení a dosažení místa ceremonie:

Ze stanice Luka na zastávku Řeporyjské náměstí. Poté chůzí dále po hlavní pod viadukt a doleva ulicí K Holému vrchu až k mostku se schůdky po pravé ruce. Abyste se dostali na místo ceremonie, je třeba projít dvěma tunely a na konci druhého prolézt dírou z Velesova světa ven do údolí…

mapa-NPP-Pozary

Začátek ceremonie je v 18 hodin, jednu hodinu po západu slunce. Kdo přijde až v jejím průběhu, nemusí být vpuštěn/a do kruhu – to až po zahajovací části, aby nebyli rušeni ti, kteří přišli včas – děkujeme za pochopení. Konec obřadu do 20 hodin.

 

Co s sebou:

– obřadní oděv nebo masopustní masku s rohy či bez nich, máte-li

– bílé a červené stuhy, svíčku a skleničku, do které si své světýlko umístíte

– tradiční hudební nástroje (koncovky, brumle, chřestidla, zvonečky, rolničky, flétny, bubny)

– kotlík nad oheň, máte-li – ohřejeme v něm obřadní či hostinové nápoje, stravu pro hostinu …

– medovinu nebo pivo jako úlitbu i přípitek

– drobné dary ohni (černý chléb, máslo, sýr, bylinky, …). Ke společné hostině můžete také přispět ze svých zdrojů, prohloubí to atmosféru společného sdílení. Vezměte si případně i lžíci, hrníček a misku na jídlo. Tento den není vhodné konzumovat hovězí a skopové maso.

– louče, lampiony, lampičky, petrolejky, čelovku… pro bezpečnou cestu domů

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Přibližný program:

Přichystání dřeva, prostoru k ceremonii, oltáře, hostiny

Zapálení „technického“ ohně pro zahřátí sebe, bubnů, stravy či nápojů – bude nám teplo a dobře 🙂

Zdobení sebe i prostoru, povídání, příprava obětin

Ceremonie – oslovení sil přírody, poděkování, modlitby a prosby předkům a bohům, zpívání, dary ohni, přípitek …

Hostina – chutné pokrmy, povídání, veselí

 

Akci organizuje: Slovanský kruh

Ceremoniář: Marek Bednář (tel: 777 249 411)

Details

Date:
2.2.2016
Time:
16:00 - 20:00

Organiser

Slovanský kruh

Venue

NPP Požáry, Praha 5 – Řeporyje